Obvinili päticu sprejerov z Prahy, prekážala im tolerancia

Všetkých piatich zadržaných medzičasom obvinili z trestných činov poškodzovania cudzej veci a prejavov sympatií k hnutiam smerujúcim k potlačovaniu práv a slobôd.PRAHA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Kriminalistom z Prahy sa po niekoľkých mesiacoch podarilo vypátrať a zadržať päticu mladých mužov, ktorí sú podozriví z posprejovania kaviarní a obchodov hlásiacich sa k iniciatíve HateFree.

Informoval o tom v pondelok internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorcu pražskej polície Tomáša Hulana. Podľa jeho slov došlo k zadržaniu prvého z podozrivých vo veku 19-22 rokov v auguste, ostatného potom zadržali na sklonku uplynulého týždňa. Všetkých piatich zadržaných medzičasom obvinili z trestných činov poškodzovania cudzej veci a prejavov sympatií k hnutiam smerujúcim k potlačovaniu práv a slobôd.

Dvaja zo zadržaných sú podľa vyšetrovateľov zodpovední aj za júlové rozbitie výkladu v šiestom pražskom obvode, kde zničili vybavenie a interiér „ozdobili“ nenávistnými heslami. Motívom tejto akcie bol fakt, že na priečelí prevádzky boli nápisy súvisiace s konkrétnym náboženstvom. Sprejeri popri nápisoch Smrť HateFree neváhali označiť vybrané budovy aj nacistickými symbolmi.

Iniciatívu HateFree tvoria ľudia, ktorí sa snažia o život bez násilia a nenávisti prinášajúc informácie o zložitosti vzájomného spolunažívania a tolerancie. K projektu sa prihlásilo takmer 3500 obchodných prevádzok, reštaurácií, ako aj kancelárií a štúdií, ktoré sa tak vymedzili proti nenávisti k cudzincom, utečencom, príslušníkom menšín alebo inak nábožensky či sexuálne orientovaným spoluobčanom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016

Odporúčané články