Obrazom: Opozícia pred Bonaparte navrhla generálny protest

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov.

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Na deviatom proteste za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák pred komplexom Bonaparte v Bratislave sa okrem držiteľov ocenenia Biela vrana ľudom opäť prihovorili aj politici.

Jedným z nich bol poslanec za OĽaNO-NOVA Alan Suchánek, ktorý vyhlásil, že ak predseda vlády Robert Fico do 15. septembra neodvolá ministra vnútra Roberta Kaliňáka, navrhuje na 16. septembra generálny protest. V tento deň bude totiž v Bratislave summit európskych lídrov. „Na tomto proteste nás však musí byť veľa, možno aj 50-tisíc. Vyzývam preto ľudí, aby zavolali kamarátov či známych,“ vyhlásil.

Obrazom: Protest proti zlodejom v politike IX.

Na pondelkové zhromaždenie, na ktoré prišlo približne tisíc ľudí, opäť dohliadala polícia a zaobišiel sa bez problémov. Okrem Alana Suchánka sa davu prihovorili poslanci za SaS Peter Osuský aj europoslanec Richard Sulík, či poslanci za OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Jozef Viskupič. Pred demonštrujúcich sa postavili aj držitelia ocenenia Biela vrana Ján Mičovský a Ľubica Lapinová. Podľa Mičovského je Bonaparte symbolom najväčšieho problému tejto krajiny a našou slovenskou Bastilou.

Som presvedčený, že budova aj ľudia padnú. Padla Bastila, padne Bonaparte a padnete aj vy,“ odkázal Ficovi a Kaliňákovi. Lapinová, ktorá tiež získala ocenenie Biela vrana, pripomenula: „Na Slovensku je to tak, že niekto vykonáva svoju prácu svedomito, príde o ňu.“ Ako na nich nadviazal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, v manželke premiéra Roberta Fica sa podľa neho láme svedomie, „keďže na minulotýždňovom proteste ľuďom z bytu v Bonaparte zakývala.“ Atmosféru protestu dotvárala kapela YPS. Ľudia Kaliňáka niekoľkokrát vypískali. Za zvuku bubna kričali „Odstúpiť!“ či „Hanba!“ Protest opäť organizátori uzavreli hymnou Slovenskej republiky.

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok. Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu. Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze. Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016

Odporúčané články