Obrazom: Fontány v centre Bratislavy opäť ožívajú

Na území Bratislavy je viac ako 140 fontán. Okrem mesta patria aj mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám či iným vlastníkom. BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Fontány v centre Bratislavy po zimnej prestávke opäť ožívajú. Letnú sezónu odštartovali napoludnie spustením Rolandovej fontány na Hlavnom námestí. Z 36 funkčných fontán v hlavnom meste bude oddnes v prevádzke sedem, zvyšné mesto plánuje spustiť postupne do začiatku mája. Pred fontánou na Hlavnom námestí o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Okrem Rolandovej fontány v piatok krátko popoludní začala chrliť vodu aj Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí, postupne sa k nim pridá aj fontána Planéta mieru na Hodžovom námestí i fontána Žena s krčahom na Františkánskom námestí. Po zimnej prestávke ožíva aj fontána na Námestí SNP či fontány Mária na Prechtlovej ulici v Ružinove a fontána Vlna v Rači. Od mája mesto plánuje spustiť aj deväť pitných fontánok.

Obrazom: Zahájenie sezóny fontán

Hlavné mesto Bratislava spravuje 41 fontán, z nich funguje 36. Zvyšné fontány, medzi nimi napríklad Družba na Námestí slobody, sú dlhodobo nefunkčné a vyžadujú si kompletnú rekonštrukciu. Fungujúce fontány počas letnej sezóny spotrebujú približne 15 000 metrov kubických vody. Radnica do fontán necháva napúšťať chemicky upravenú vodu, aby vydržala čistá celé leto. Ľuďom preto mesto neodporúča kúpať sa v týchto fontánach.

Spustenie fontán vždy závisí od počasia. Ako priblížila Skokanová, mesto fontány sprevádzkuje, keď prestane mrznúť a počasie už je priaznivé. Ešte pred spustením musia pracovníci fontány odzimovať. S týmto procesom začínajú už v marci, skontrolovať treba elektrické inštalácie, natrieť bazény, prečistiť odpadové potrubia, namontovať čerpadlá, prekontrolovať tesnosť a funkčnosť potrubí či technológie.

Na území Bratislavy je viac ako 140 fontán. Okrem mesta patria aj mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám či iným vlastníkom. Hlavné mesto Bratislava sa prostredníctvom mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy stará o 55 zariadení. Z nich je 41 fontán, 11 pitných fontánok a tri studne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. apríla 2016

Odporúčané články