Objavili skicu nahej ženy podobajúcej sa na Monu Lízu, môže ísť o Da Vinciho dielo

353833_switzerland_mona_lisa_painting ac770e2c6c5a4c50ae9deca998975edd 640x420.jpg

PARÍŽ 29. septembra (WebNoviny.sk) – Vo Francúzsku našli uhlíkom nakreslenú skicu nahej ženy, ktorá sa nápadne podobá na slávny obraz Mony Lízy.

Umeleckí experti a historici sa domnievajú, že náčrt mohol vytvoriť Leonardo da Vinci ako nahú predlohu pre svoje neskoršie majstrovské dielo. Obraz je teraz podrobený skúmaniu v laboratóriách múzea Louvre, ktoré má zistiť jeho autora.

Odporúčame:
5 tajomstiev slávnych diel, o ktorých netuší 90 percent z nás

Autorstvo obrazu pôvodne pripisovali Leonardovým študentom a desiatky rokov bol súčasťou zbierky múzea Musee Conde du Domaine de Chantilly, ležiaceho približne 50 kilometrov severne od Paríža. Kurátor múzea Mathieu Deldicque poukázal na viaceré znaky spoločné s dielom Mony Lízy, ako napríklad položenie rúk a záhadný úsmev ženy. Zároveň však pripomenul aj odlišné držanie hlavy a iný účes. Kurátor dodal: „Vieme o tom, že Leonardo da Vinci vytvoril aj nahý náčrt obrazu Mony Lízy, ale nevieme, kde sa nachádza“.

Odborníci z francúzskeho Centra pre výskum a reštaurátorstvo uviedli, že skica nebude verejne prístupná až do ukončenia analýzy.

Viac k témam: Francúzsko, Leonardo da Vinci, obraz Mony Lízy
Zdroj: Webnoviny.sk – Objavili skicu nahej ženy podobajúcej sa na Monu Lízu, môže ísť o Da Vinciho dielo © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2017

Odporúčané články