Obama predstavil plán na zatvorenie väznice Guantánamo

Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu je uzatvorenie väznice nevyhnutné. V boji proti terorizmu je vraj kontraproduktívne. WASHINGTON 23. februára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama predstavil dnes plán na uzatvorenie vojenskej väznice Guantánamo, píše agentúra AP. Toto zadržiavacie stredisko podkopáva národnú bezpečnosť a hodnoty Spojených štátov a jeho uzatvorenie je nevyhnutné, uviedol Obama počas prejavu v Bielom dome.

Väznica vyčerpáva federálne armádne prostriedky

Samotné Guantánamo je podľa amerického prezidenta v boji proti terorizmu kontraproduktívne, pretože sa používa ako propaganda pri nábore militantov a vyčerpáva tiež federálne armádne prostriedky.

„Pohnime sa ďalej a uzatvorme túto kapitolu,“ povedal Obama. „Nechcem presunúť tento problém na nasledujúceho prezidenta, ktokoľvek ním bude,“ dodal šéf Bieleho domu, ktorého funkčné obdobie sa končí v januári 2017.

Biely dom dnes oficiálne zverejnil plán na zatvorenie tejto väznice v rovnomennom kubánskom zálive, ktorú USA zriadili na svojej tamojšej vojenskej základni pre zadržiavanie osôb podozrivých z terorizmu. Plán Obamu však čelí značnej kritike zo strany republikánov dominujúcich v Kongrese, upozorňuje AP.

Väzňov presunú do rôznych krajín

Podľa už skôr zverejnených informácií Obamov plán počíta s presunom 35 väzňov do iných krajín. Zvyšných menej než 60 väzňov by mali umiestniť v rámci Spojených štátov. V pláne sa hovorí o 13 možných zariadeniach na území USA, do ktorých by mohli previezť zostávajúcich väzňov.

Náklady na zatvorenie a prevoz väzňov zo základne na Kube podľa agentúry Reuters dosiahnu 290-475 miliónov dolárov. Náklady na väzňov umiestnených v rámci USA budú podľa nemenovaného zdroja agentúry predstavovať ročne o 65-85 miliónov dolárov menej než v Guantáname, čím sa podľa neho do troch až piatich rokov náklady zatvorenia väznice vykompenzujú.

V zariadení Guantánamo zriadenom USA pred 14 rokmi v rámci tzv. vojny proti teroru boli v minulosti zadržiavané stovky zajatcov podozrivých z terorizmu, a to väčšinou bez vznesenia obvinení či súdneho procesu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. februára 2016

Odporúčané články