Obaja rodičia môžu súbežne poberať materskú dávku, ale len v špecifických prípadoch

398011_gettyimages 872349204 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Od začiatku tohto roka sa umožňuje obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne.

Ide o prípady, kedy otec po dohode s matkou prevzal do starostlivosti dieťa a matka sa súčasne stará o ich ďalšie dieťa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka.

Nárok môžu využiť stovky osôb

Podľa odhadu ministerstva práce by nárok na súbežné poberanie materskej dávky mohlo v tomto roku využiť približne 600 osôb. „V rokoch 2020 a 2021 predpokladáme zvyšovanie počtu osôb so súbežným poberaním materskej dávky o 40 %,“ uvádza sa v doložke sociálnych vplyvov novely zákona.

Priemerná mesačná suma materského pre ľudí, ktorí si uplatnia súbežné poberanie materskej dávky, by mala v tomto roku predstavovať zhruba 727 eur, v roku 2020 približne 762 eur a v roku 2021 asi 802 eur.

Matka, ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materskú dávku, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Materskú môže dostávať aj otec

Nárok na túto dávku jej vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Matka môže materskú dávku dostávať 34 týždňov, osamelá matka 37 týždňov.

Otec dieťaťa má nárok na materskú dávku najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu matky. Materskú dávku môže otec dostávať 28 týždňov, pričom túto možnosť musí využiť najneskôr do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

Otec však musí byť v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Viac k témam: materská dávka, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Obaja rodičia môžu súbežne poberať materskú dávku, ale len v špecifických prípadoch © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2019

Odporúčané články