NY Times: Vývoz zbraní z USA v roku 2014 prudko vzrástol

USA zostali v roku 2014 najväčším exportérom zbraní najmä vďaka miliardovým obchodom s Katarom, Saudskou Arábiou a Južnou Kóreou.Washington 27. decembra (WebNoviny.sk) – Spojené štáty vyviezli vlani do zahraničia zbrane v celkovej hodnote 36,2 miliardy dolárov. Je to o 35 percent viac ako v roku 2013, keď zisk z predaja zbraní dosiahol 26,7 miliardy dolárov, informoval cez víkend denník New York Times s odvolaním sa na zistenia Kongresu.

Podľa nich vzrástol globálny predaj zbraní len mierne. Spojené štáty zostali v roku 2014 najväčším exportérom zbraní najmä vďaka miliardovým obchodom s Katarom, Saudskou Arábiou a Južnou Kóreou. USA pritom momentálne ovládajú o niečo viac ako 50 percent celkového trhu v tomto segmente.

Rusko podľa správy Kongresu získalo vlani predajom zbraní 10,2 miliardy dolárov a skončilo tak na druhom mieste. Po ňom nasledujú Švédsko (5,5 miliardy), Francúzsko (4,4 miliardy) a Čína (2,2 miliardy).

Južná Kórea v roku 2014 uzatvorila zmluvy za 7,8 miliardy dolárov a stala sa najväčším nákupcom zbraní na svete. Drvivú väčšinu (za sedem miliárd dolárov) kúpila práve od USA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015

Odporúčané články