Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron sa ujme svojej funkcie

 PARÍŽ 14. mája (WebNoviny.sk) – Víťaz nedávnych prezidentských volieb vo Francúzsku Emmanuel Macron prevezme úrad hlavy štátu od svojho predchodcu Francoisa Hollanda v nedeľu o 10.00 h SELČ. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Odporúčame:
Macron sa ujme postu francúzskeho prezidenta v nedeľu, ako prvé navštívi Nemecko

Odchádzajúci a nastávajúci prezidenti sa cez týždeň v Luxemburskej záhrade v Paríži spoločne zúčastnili na kladení vencov k stéle na pamiatku zrušenia otroctva. Po spoločnej účasti na pondelkových obradoch pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny ide už o druhé verejné podujatie, na ktorom sa Hollande a Macron zúčastnili spoločne.

Podobná situácia ako nastala aj v roku 2007, keď si výročie zrušenia otroctva spoločne pripomenuli prezident Jacques Chirac a jeho novozvolený nástupca Nicolas Sarkozy. V roku 2012 zasa Sarkozyho sprevádzal Hollande ako víťaz prezidentských volieb.

Odporúčame:
Novozvolený francúzsky prezident Macron má o 25 rokov staršiu manželku

Ako informoval spravodajský portál France Info, Hollande v stredu na zhromaždení pri príležitosti výročia prijatia dekrétu o zrušení otroctva vo francúzskych kolóniách predniesol svoj posledný oficiálny prejav vo funkcii prezidenta Francúzskej republiky. V Elyzejskom paláci v centre Paríža sa konalo aj posledné zasadnutie vlády.

Od roku 2006 si Francúzsko každoročne 10. mája pripomína obete otrokárstva. Tento pamätný deň ustanovil vtedajší prezident Chirac, ktorý svoju voľbu zdôvodnil tým, že francúzsky Senát 10. mája 2001 prijal zákon, ktorý obchodovanie s ľuďmi a otrokárstvo označil za zločin proti ľudskosti.

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francois Hollande, Francúzsko, prezidentské voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron sa ujme svojej funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2017

Odporúčané články