Novela zákona prehĺbi, rozšíri a zefektívni ochranu whistleblowerov

401589_whistleblower korupcia 676x428.jpg

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti sa prehĺbi, rozšíri a zefektívni. To je účelom nového znenia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti z ministerstva vnútra, ktorý schválila Národná rada SR.

Nový úrad v Bratislave

Lepšia ochrana takzvaných whistleblowerov by sa mala zabezpečiť napríklad zriadením Úradu na ochranu oznamovateľov. Ten by mal fungovať ako nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, ktorý bude namiesto inšpektorátu práce poskytovať oznamovateľom ochranu.

Takisto by mal kontrolovať dodržiavanie zákona v tejto oblasti, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo, robiť osvetu, poskytovať odmenu oznamovateľom a raz ročne predkladať parlamentu správu o svojej činnosti. Úrad má sídliť v Bratislave, pričom v rámci svojej činnosti môže zriaďovať aj rušiť detašované pracoviská. Predsedu nového úradu má voliť parlament spomedzi kandidátov navrhnutých vládou.

Zákon nadobudne účinnosť v marci

Zákon tiež predpokladá úpravu definície oznámenia protispoločenskej činnosti, ktorej súčasťou už nebude kritérium „významnej miery“ prispenia oznámených skutočností nasvedčujúcich spáchanie, respektíve páchanie protispoločenskej činnosti.

Definícia závažnej protispoločenskej činnosti sa má po novom rozšíriť o trestné činy právnických osôb. Návrh takisto zavádza administratívnu zodpovednosť voči osobe, ktorá whistleblowera postihne v pracovnoprávnej rovine alebo vyzradí jeho totožnosť.

„Ukázalo sa, že terajší zákon sa nedostal do širšieho spoločenského povedomia, čo je jedna z príčin jeho nedostatočného využívania zo strany whistleblowerov, ako aj to, že je vhodnejšie uprednostniť zverenie poskytovania ochrany ako aj propagáciu zákona a súvisiace činnosti samostatnému a na tento účel špecializovanému štátnemu orgánu,“ uvádzajú predkladatelia.

Zákon nadobudne účinnosť 1. marca 2019.

Viac k témam: korupcia, Národná rada SR, Úrad na ochranu oznamovateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela zákona prehĺbi, rozšíri a zefektívni ochranu whistleblowerov © SITA Všetky práva vyhradené.

3. februára 2019

Odporúčané články