Novela zákona o cestnej premávke prinesie mnohé zmeny, dokonca aj v registrácii vozidiel

401565_gettyimages 871756822 676x482.jpg

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Novela zákona o cestnej premávke, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, prinesie zmeny aj v oblasti registrácie vozidiel.

Rozšírené možnosti v elektronickom prihlasovaní

Ako agentúru SITA informoval rezort vnútra, vypúšťa sa napríklad povinnosť vlastníka vozidla prekladať dopravnému inšpektorátu tie rozhodnutia okresného úradu, ktoré inšpektorátu už okresný úrad zaslal v elektronickej podobe.

„Rozširujú sa súčasné možnosti elektronického prihlasovania novozakúpených vozidiel tým, že už aj samotní vlastníci vozidiel si budú môcť sami požiadať o prihlásenie novozakúpeného vozidla do evidencie prostredníctvom elektronickej služby,“ informuje ministerstvo.

Tabuľku s evidenčným číslom doručí kuriér

Rezort tiež navrhuje, aby bolo možné dokončiť evidenčný úkon prostredníctvom elektronickej služby bez potreby osobnej návštevy dopravného inšpektorátu tým, že doklady vozidla a tabuľky s evidenčným číslom sa budú zasielať na adresu určenú prevádzkovateľom vozidla.

„Po spracovaní žiadosti na dopravnom inšpektoráte bude žiadosť systémovo zasielaná na spracovanie do nového pracoviska v Slovenskej Ľupči, kde sa vytlačí papierové osvedčenie o evidencii časť II a pripravia sa na odoslanie tabuľky s evidenčným číslom, ktoré budú doručované občanom prostredníctvom kuriérnej služby. Ak ide o evidenčný úkon s vozidlom, ktoré už malo vydané doklady a tabuľky, nový držiteľ vozidla ich bude musieť odovzdať doručovacej službe pri doručení nových dokladov a tabuliek (buď priamo kuriérovi alebo na pobočke), inak sa nové doklady a tabuľky neodovzdajú a výmena sa bude musieť dokončiť na dopravnom inšpektoráte,“ uvádza ministerstvo.

Predĺženie platnosti tabuliek

Ministerstvo tiež navrhuje možnosť požiadania o zmenu adresy, ak pritom nie je potrebná nová tabuľka s evidenčným číslom, o dočasné vyradenie vozidla z evidencie a trvalé vyradenie z evidencie na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte.

„Vypúšťa sa vykonávanie fyzického porovnávania údajov uvádzaných v dokladoch vozidiel s údajmi priamo na vozidle na dopravných inšpektorátoch. Takéto kontroly identifikátorov vozidiel zabezpečujú pracoviská technických kontrol, ktoré je potrebné absolvovať v pravidelných lehotách. Rovnako vykonávajú kontrolu identifikátorov vozidiel aj pracoviská kontroly originality vozidiel, ktoré sú na túto činnosť patrične vybavené,“ konštatuje ministerstvo.

Po novom sa tiež má z jedného na päť rokov predĺžiť doba platnosti tabuliek so zvláštnym evidenčným číslom, ktoré sa vydávajú pre predajcov nových vozidiel a pre športové vozidlá. Platnosť takýchto tabuliek pre jednotlivo schválené vozidlá s obmedzenou prevádzkou má byť 10 rokov

Viac k témam: doprava, novela zákona, novela zákona o cestnej premávke
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela zákona o cestnej premávke prinesie mnohé zmeny, dokonca aj v registrácii vozidiel © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2019

Odporúčané články