Nízke ceny ropy by mohli zostať dlhšie, podľa analytika to závisí od dodržiavania záväzku

371776_ropa 1 676x451.jpg

NEW YORK 2. januára (WebNoviny.sk) – Ak Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nebude dodržiavať svoj záväzok v oblasti redukcie ťažby počas celého tohto roka, ceny severomorskej ropy Brent sa len ťažko budú môcť zvyšovať.

Uviedol to v stredu pre americkú televíznu spoločnosť CNBC Scott Darling, šéf ázijsko-tichomorského oddelenia pre ropu a plyn banky J.P. Morgan.

Začiatkom decembra sa členovia OPEC-u a ropné štáty mimo kartelu dohodli, že od januára dodávky na trh znížia o zhruba 1,2 mil. barelov denne, najprv počas šiestich mesiacov. Scott Darling však pre CNBC povedal, že ak sa tento záväzok nepredĺži na celý rok, ceny ropy Brent by sa mohli v roku 2019 pohybovať okolo úrovne 55 USD za barel.

K faktorom, ktoré by mohli v roku 2019 udržiavať nízke ceny ropy, podľa neho patrí slabý dopyt a neistota, či členovia OPEC-u budú plne dodržiavať záväzok v oblasti zníženia dodávok.

Viac k témam: ceny ropy, OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, Severomorská ropa Brent
Zdroj: Webnoviny.sk – Nízke ceny ropy by mohli zostať dlhšie, podľa analytika to závisí od dodržiavania záväzku © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2019

Odporúčané články