Nigérijskí vojaci strieľali do neozbrojených detí

Pri zásahoch armády z 12.-14. decembra bolo pravdepodobne zabitých až 1000 ľudí.Lagos 23. decembra (WebNoviny.sk) – Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) dnes uviedla, že nigérijskí vojaci bez vyprovokovania strieľali do neozbrojených šiitských detí a následne podnikli neoprávnené razie, pri ktorých zabili stovky príslušníkov tejto náboženskej menšiny žijúcej v západoafrickej Nigérii. Informovala o tom agentúra AP.

Obvinenia HRW boli zverejnené v čase, keď ochranca nigérijských moslimov, sultán zo Sokota (oblasť na severozápade Nigérie), varoval nigérijskú vládu pred akciami, ktoré môžu zradikalizovať niektorých obyvateľov krajiny, kde povstanie islamistov z extrémistickej skupiny Boko Haram pripravilo o život už 20.000 ľudí.

HRW v dnešnej správe spochybnila verziu nigérijskej armády, že zásahy proti šiitom v severonigérijskom meste Zaria nasledovali po pokuse o atentát na veliteľa armády. Human Rights Watch, ľudskoprávna organizácia so sídlom v New Yorku, uviedla, že verzia armády „jednoducho neobstojí“.

Pri zásahoch armády z 12.-14. decembra bolo pravdepodobne zabitých až 1000 ľudí. Pri akcii armády utrpel zranenia líder šiitských moslimov v Nigérii Ibraheem Zakzaky, ktorý je tiež medzi množstvom zatknutých.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015

Odporúčané články