Niektorí darcovia krvi v Bratislave budú možno cestovať bezplatne, ak návrh schvália poslanci

367255_fc8a4743 676x451.jpg

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Peter Pilinský navrhol, aby darcovia krvi, držitelia zlatej Janského plakety mohli bezplatne cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD).

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Rače Eva Miklánková, s návrhom prišiel na februárové zasadnutie Mestskej rady a jej členovia ho jednohlasne schválili.

Od roku 2015 bezplatne cestujú držitelia diamantovej Janského plakety s trvalým pobytom v Bratislave. “Viacnásobní darcovia krvi stratili rokmi viaceré výhody, v minulosti mali zľavy v kúpeľoch, bezplatne cestovali MHD, v nemocniciach a u lekárov nemuseli platiť niektoré poplatky, mali nárok na deň voľna a mohli si uplatňovať daňové úľavy. Opätovné zavedenie bezplatnej prepravy aj pre držiteľov zlatej Janského plakety považujem za prejav sociálnej politiky mesta a poďakovania za túto dobrovoľnú a nezištnú činnosť,“ uviedol Pilinský.

Odporúčame:
Bratislavčania sa môžu na Kamzík vyviezť autobusovou linkou, mesto chce osloviť aj vodičov áut

O tom, či darcovia krvi, ktorí sú držiteľmi zlatej Janského plakety, budú bezplatne cestovať MHD v hlavnom meste, rozhodnú poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Plaketa profesora MUDr. Jana Janského je ocenenie, ktoré udeľujú bezpríspevkovým darcom krvi. Ocenenie nesie meno po českom lekárovi a psychiatrovi Jánovi Janskom, ktorý objavil krvné skupiny. Janského plakety udeľuje organizácia Červeného kríža na Slovensku a v Česku.

Viac k témam: Bratislava, darca krvi, DPB Dopravný podnik Bratislava, Jánskeho plaketa, MHD Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Niektorí darcovia krvi v Bratislave budú možno cestovať bezplatne, ak návrh schvália poslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

12. februára 2018

Odporúčané články