Nie sme spolitizovaní, tvrdia školské odbory

Peter Pellegrini v utorok uviedol, že posledné vyjadrenia predstaviteľov Iniciatívy slovenských učiteľov potvrdzujú, že chce niekto dialóg o školských témach odtiahnuť od rokovacieho stola na pôdu politickú.BRATISLAVA 13. januára (WebNoviny.sk) – Ľudovít Sebelédi z Iniciatívy levických učiteľov a zároveň predseda Nových školských odborov nerozumie, prečo minister školstva Juraj Draxler a predseda parlamentu Peter Pellegrini zneužívajú vetu z Denníka N, že ak Smer-SD klesne o päť percent, štrajk bude úspešný.

Odporúčame:

Učitelia hrozia ostrým štrajkom, ak nesplnia ich požiadavky

Tá je podľa neho vytrhnutá z kontextu, a Draxler a Pellegrini tým podsúvajú nejaké politické pozadie Iniciatíve slovenských učiteľov. „ISU (Iniciatíva slovenských učiteľov) je apolitické, profesijné hnutie pedagógov, bez ohľadu na odborové tričko, ktorého cieľom je zlepšiť školstvo na Slovensku,“ informoval Sebelédi s tým, že on osobne nikdy v žiadnej strane nebol a nie je.

Na Pellegriniho slová reaguje aj Sopko

Ako ďalej píše Sebelédi vo vyhlásení, reakcie Draxlera a Pellegriniho sú odvádzaním pozornosti od skutočných problémov v školstve. „Naším prvoradým cieľom je primať vládu a parlament SR, aby sa týmito problémami konečne nielen zaoberali, ale aj niečo vyriešili,“ skonštatoval šéf Nových školských odborov. Pripomenul, že za zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov sa angažuje od roku 2011. Preto považuje vyjadrenia Pellegriniho a Draxlera ta nepravdivé a neopodstatnené.

Na slová predsedu NR SR reaguje aj viceprezident Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko. Podľa neho Pellegrini počas svojej utorkovej tlačovej konferencie uviedol Sopkovo meno „konšpiračne“ prepojené s avizovaným štrajkom.

„Som občanom SR, a tak ako každý, aj ja mám právo kandidovať za ktorúkoľvek politickú stranu do parlamentu, najmä preto, aby som svojimi skúsenosťami, rozhľadom a víziami pomohol slovenskému školstvu. Do politiky vstupujú prevažne aktívni občania, a tak nie je isto udivujúce, že aj ja pracujem aktívne v Slovenskej komore učiteľov. Ohradzujem sa proti účelovému prepojeniu mojej kandidatúry s avizovaným štrajkom, na ktorý má každý občan zo zákona právo,“ odkázal Sopko Pellegrinimu. Miroslav Sopko kandiduje v nadchádzajúcich parlamentných voľbách za stranu OĽaNO.

Učitelia tvrdia, že vláda ich požiadavky ignoruje

Iniciatíva slovenských učiteľov je apolitické neformálne hnutie učiteľov, ktoré dlhodobo upozorňuje na problémy v školstve, tvrdí aj Branislav Kočan z Iniciatívy. Uviedol, že za organizáciou aktivít učiteľských iniciatív a štrajkovej pohotovosti nikdy nestála a nestojí žiadna politická strana a preto utorňajšie vyhlásenia Draxlera a Pellegriniho považujú za nepravdivé, účelové a neopodstatnené.

ISU vo svojej tlačovej správe upozorňujú, že v roku 2012 vstúpili učitelia do štrajku, ktorý organizoval OZPŠaV, a potom pokračovali v štafetovom štrajku. Vo výzvach za zlepšenie financovania školstva pokračovali aj v rokoch 2013 a 2014. Na jeseň 2015 upozornili vládu na neudržateľnosť situácie sériou protestných akcií.

„Súčasná vláda však naše požiadavky dlhodobo ignoruje. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti preto nemožno nijako dávať do súvislosti s blížiacimi sa voľbami. Posledná aktivita učiteľských iniciatív Babysitting Day dňa 10. decembra 2015, bola podľa našej mienky dostatočným signálom, že situácia je skutočne vážna a treba ju riešiť. V žiadnom prípade preto nemožno hovoriť o ultimáte,“ uviedli.

Zároveň pripomínajú, že mandát vlády SR a Národnej rady SR sa končí až uplynutím volebného obdobia a v minulosti boli svedkami toho, že vláda aj parlament vedia rýchlo a efektívne konať. „Dúfame preto, že vláda a parlament budú konať tak, aby sa im podarilo odvrátiť hrozbu prípadného štrajku,“ poznamenali s tým, že Slovenská komora učiteľov sa nijakým spôsobom nepodieľala na organizácii protestných akcií z jesene 2015 a neorganizuje ani štrajkovú pohotovosť.

„Znepokojuje nás, že utorňajšie vyhlásenia ministra školstva a predsedu parlamentu majú za cieľ znevážiť pedagogických a odborných zamestnancov v očiach verejnosti a odradiť ich od toho, aby sa zákonným spôsobom domáhali svojich ústavných práv, čo je v rozpore so základnými princípmi fungovania demokratickej a občianskej spoločnosti,“ uzavrela Iniciatíva slovenských učiteľov.

Predsedovi parlamentu sa nepáčilo ultimátum

Existuje extrémna snaha zneužiť učiteľov v predvolebnom boji a využiť ich tak v kampani niektorých politických strán so snahou získať lepší výsledok a poškodiť vládnej strane. Na tlačovej besede v utorok to povedal predseda NR SR Peter Pellegrini, podľa ktorého posledné vyjadrenia predstaviteľov Iniciatívy slovenských učiteľov potvrdzujú, že chce niekto dialóg o školských témach odtiahnuť od rokovacieho stola na pôdu politickú.

Pellegrini rovnako ako pár hodín predtým minister školstva Juraj Draxler reagoval na slová Ľudovíta Sebelédiho v rozhovore pre Denník N. Pellegrini takisto o kandidatúre Sopka na listine OĽaNO uviedol, že „nedáva mi to možnosť myslieť si, že ide čisto o iniciatívu učiteľov, ale je tam ten politický podtón“.

Pellegrini o požiadavkách ISU tvrdí, že nie sú reálnymi požiadavkami, ale ultimátom. „Prijímať takéto ultimáta na sklonku volebného obdobia, keď legislatívny proces je ukončený, potvrdzuje, že ide o politiku a snahu zneužiť učiteľov v prospech niektorých politických strán, ktoré motivujú jednotlivcov z iniciatívy na takéto aktivity,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého prijímať priority a rozhodnutia, za ktoré bude niesť garanciu až budúca vláda, by bolo nezodpovedné.

Požiadavy učiteľov:

Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Ako na brífingu povedal jeden z jej členov Viktor Križo, odhodlali sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu.

Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti a následne prípadného štrajku vnímajú učitelia ako krajné, no zároveň nevyhnutné riešenie.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. januára 2016

Odporúčané články