Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch

527753_israel_palestinians_61292 676x451.jpg

17.6.2024 (SITA.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil vojnový kabinet po tom, ako ho pred niekoľkými dňami opustil kľúčový minister. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na izraelských predstaviteľov.

Očakávaný krok

Netanjahuov krok sa široko očakával po tom, ako Benny Ganc oznámil, že odchádza z kabinetu pre rastúcu frustráciu k prístupu premiéra k vojne v Pásme Gazy. Predseda vlády sa tak stal viac závislým na krajne pravicových spojencoch.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Spomenutí predstavitelia, ktorí komunikovali pod podmienkou anonymity, povedali, že Netanjahu bude o citlivých otázkach súvisiacich s vojnou diskutovať na malých fórach s niektorými členmi jeho vlád. To zahŕňa jeho bezpečnostný kabinet, v ktorom sú krajne pravicoví členovia, ktorí sú proti dohodám o prímerí a podporujú opätovnú okupáciu Pásma Gazy.

Zásah v citlivom čase

Trojčlenný vojnový kabinet, ktorý robil dôležité rozhodnutia o vojne, vznikol na jej začiatku. Ganc je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty. Okrem premiéra a Ganca bol jeho členom aj minister obrany Joav Gallant.

Gancov odchod bezprostredne neohrozuje Netanjahuovu vládu, zasiahol však izraelskú politiku v citlivom čase. Niekdajší náčelník izraelskej armády bol považovaný za štátnika, ktorý posilňoval dôveryhodnosť Izraela u jeho medzinárodných partnerov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, izraelský minister obrany, Izraelský premiér, vojnový kabinet
Zdroj: SITA.sk – Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júna 2024

Odporúčané články