Nemecko vyzvalo Rusko, aby znížilo napätie na Ukrajine

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou vzrástlo minulý týždeň po tom, ako Moskva obvinila Kyjev z neúspešného pokusu o sabotážnu operáciu na území Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Jekaterinburg 15. augusta (WebNoviny.sk) – Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier vyzval Rusko, aby znížilo napätie vo svojich vzťahoch s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra DPA.

V súčasnosti treba predchádzať všetkému, čo by mohlo prispieť k ďalšiemu zhoršovaniu situácie,“ povedal Steinmeier svojmu ruskému náprotivkovi Sergejovi Lavrovovi počas návštevy ruského mesta Jekaterinburg. Podľa Lavrova obaja štátnici hovorili o riešení krízy na východe Ukrajiny v súlade s platnou dohodou o prímerí známou ako Minsk II.

Hovorili sme o situácii na Ukrajine, ktorá vyvoláva závažné znepokojenie, ako aj o úlohách spojených s podporou nejakého riešenia tejto krízy na základe zosúladenia krokov vedúcich k implementácii minských dohôd,“ povedal Lavrov, pričom dodal, že so Steinmeierom diskutovali aj o možnostiach obnovenia dialógu s Ukrajinou. Ruský prezident Vladimir Putin však minulý týždeň uviedol, že podľa neho sú rozhovory (s Ukrajinou) pri súčasnom zvýšenom napätí nereálne.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou vzrástlo minulý týždeň po tom, ako Moskva obvinila Kyjev z neúspešného pokusu o sabotážnu operáciu na území Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Ukrajina tieto obvinenia odmietla a označila ich za nezmyselné. Zároveň však uviedla svoje vojská na hraniciach s Krymom, ako aj v Donecku a Luhansku do stavu bojovej pohotovosti.

Situácia na Kryme sa v ostatných dňoch zhoršila. Pokladáme to za veľmi znepokojujúce,“ povedal na margo situácie na Krymskom polostrove Steinmeier. „Tamojšie udalosti nám nie sú úplne jasné. Od Ukrajiny a Ruska očakávame, že ich vyšetria,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016

Odporúčané články