Nemecko chce zvýšiť početný stav svojich vojakov

Nemecké ministerstvo obrany už na doplnení stavov Bundeswehru pracuje, výsledok tohto úsilia by mal byť známy najneskôr na budúcu jar.Berlín 27. decembra (WebNoviny.sk) – V súvislosti s viacerými konfliktmi, ktoré prebiehajú vo svete, musí Nemecko zvýšiť početný stav príslušníkov svojich ozbrojených síl o najmenej 7000 vojakov, povedal dnes splnomocnenec Spolkového snemu pre obranu Hans-Peter Bartels.

„Početné stavy Bundeswehru už 25 rokov prudko klesajú. Z počtu takmer 600.000 vojakov bezprostredne po zjednotení bývalého Východného a Západného Nemecka ich v súčasnosti zostalo v armáde len 178.000,“ uviedol pre agentúru DPA Bartels a dodal, že tento trend je nutné zvrátiť.

Podľa Bartelsa by mal početný stav vojakov nemeckej armády dosiahnuť najmenej 185.000 mužov a žien. Nemecké ministerstvo obrany už na doplnení stavov Bundeswehru pracuje, pričom výsledok tohto úsilia by mal byť známy najneskôr na jar budúceho roka.

Bartels je tiež zástancom zvýšenia obranného rozpočtu. Plánovaný nárast rozpočtu zo súčasných 33 miliárd eur na 35 miliárd v roku 2019 pokladá za nedostatočný. Výdavky na armádu by tak podľa neho klesli z 1,16 percenta HDP v tomto roku na 1,07 percenta v roku 2019.

„To nestačí. Veľmi rýchlo by sme mali dosiahnuť 1,2 percenta,“ uviedol Bartels a dodal, že aj to je málo, pretože cieľom NATO je dosiahnuť, aby obranné rozpočty jednotlivých členských štátov aliancie predstavovali dve percentá z ich HDP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015

Odporúčané články