Národný ústav srdcových a cievnych chorôb začína s výstavbou Detského kardiocentra

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a. s. začína výstavbu pavilónu Detského kardiocentra a prístavbu Diagnostického centra. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva NÚSCH Mongi Msolly spolu s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom vo štvrtok slávnostne poklepali základný kameň.

Investícia za takmer 40 miliónov eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) zahŕňa nový objekt Detského kardiocentra s dvomi kardiochirurgickými sálami, jednou hybridnou katetrizačnou sálou a lôžkovou časťou s viac ako 60 lôžkami, ako aj hotelové ubytovanie pre rodičov detských pacientov s kapacitou 18 lôžok.

Súčasťou komplexu bude aj heliport

V rámci prístavby Diagnostického centra bude k dispozícii päť ambulancií, tri RTG katetrizačné sály a takisto lôžková časť s kapacitou 34 lôžok. Súčasťou novovybudovaného komplexu bude tiež heliport a dvojpodlažný parkovací dom s 279 parkovacími státiami a 44 parkovacími miestami na zrekonštruovanom parkovisku.

Výstavbu pavilónu Detského kardiocentra, Diagonstického centra, ako aj potrebnú infraštruktúru pripravoval NÚSCH niekoľko rokov. Detské kardiocentrum v súčasnosti pôsobí v prenajatých priestoroch Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. „Tie priestory nie sú optimálne, hlavne čo sa týka logistiky,“ uviedol Msolly.

Rozhodnutie vychádzalo z dlhodobej koncepcie

Rozhodnutie NÚSCH vybudovať Diagnostické centrum podľa zverejnených informácií vychádzalo z dlhodobej koncepcie rozvoja ústavu. Zavedením nových programov a metodík, ako aj ich rozvoj v oblasti prevencie a liečby kardiovaskulárneho systému, si vyžaduje nové, moderné priestory vybavené modernou zdravotníckou technikou.

Vo verejnej súťaži na výber zhotoviteľa uspelo slovensko – české konzorcium INGSTEEL & VCES, ktoré ponúklo najnižšiu cenu a zároveň aj najnižšiu energetickú náročnosť budúcej prevádzky. Výstavba je plánovaná na 24 mesiacov, pričom splnenie povinností garantuje konzorcium aj výkonnostnou bankovou garanciou vo výške 10 % zmluvnej ceny.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Tomáš Drucker, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb začína s výstavbou Detského kardiocentra © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2017

Odporúčané články