Národné divadlo otvorí brány dokorán

Novinkou tohtoročného Dňa otvorených dverí v SND sú stretnutia s ľuďmi, ktorých síce na javisku nevidno – s tvorcami divadelných scén či kostýmov.
BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenské národné divadlo (SND) ponúka v sobotu jedinečnú možnosť nazrieť do zákulisia divadelného sveta. Dňom otvorených dverí odštartuje SND svoju novú sezónu, tentoraz už 97. v poradí.

Program sa uskutoční v novej budove národného divadla na Pribinovej 17 v Bratislave od 11:00 do 16:00 a ponúkne bohatý výber aktivít, tak pre zvedavých dospelých, ako aj po dobrodružstve túžiace deti. Agentúru SITA o tom informovalo SND. Pripravená je autogramiáda aj stretnutia s protagonistami činohry, opery a baletu SND, možnosť sadnúť si do kresla generálneho riaditeľa SND a ďalšie zaujímavosti.

Malí návštevníci sa budú môcť vyšantiť a ukázať svoj talent na interaktívnom detskom pódiu, kde ich privíta moderátor Martin Vanek. Zároveň všetky deti pozve na premiéru inscenácie Nepredajme nevestu!. Pôjde o Martinom Vanekom komentovaný prierez známou operou Bedřicha Smetanu Predaná nevesta so začiatkom o 17:00. Premiéra novinky je už vypredaná, no na Dni otvorených dverí rozdajú ešte posledné vstupenky.

Pre návštevníkov sú pripravené workshopy

Pre návštevníkov do 15 rokov sú pripravené tri workshopy – herecký, tanečný a hudobný. Hudobnú tvorivú dielňu povedie dirigentka Magdaléna Rovňáková, ktorá vystúpi s Bratislavským chlapčenským zborom. Na popredných členov Činohry SND, Leopolda Haverla, Karola Machatu a Juraja Slezáčka, ktorí nás opustili tento rok, sa bude spomínať v Kine SND, kde premietnu niektoré z veľkého množstva televíznych inscenácii, v ktorých účinkovali.

Novinkou tohtoročného Dňa otvorených dverí v SND sú stretnutia s ľuďmi, ktorých síce na javisku nevidno, no bez nich by nebola žiadna inscenácia taká, aká je – s tvorcami divadelných scén či kostýmov. SND tradične okrem svojho sídla pozýva aj do umelecko-dekoračných dielní, kde sa v rámci Dňa otvorených dverí uskutočnia tri workshopy pre návštevníkov starších ako 18 rokov.

O tvorivé dielne je tradične veľký záujem

Venované budú divadelným umeleckým remeslám – vlásenkárstvu, patinérstvu (konečnej výtvarnej úprave kostýmov) a kašírovaniu a maľbe, teda vyhotoveniu scénických komponentov a imitácii materiálov. O tvorivé dielne je tradične veľký záujem a ich kapacita sa takmer naplnila ešte pred Dňom otvorených dverí. Tí, ktorým sa na dielne nepodarí dostať, si nemusia zúfať, Umelecko-dekoračné dielne SND na Mliekarenskej ulici v Bratislave si môžu pozrieť aj bez účasti na workshope.

Viac o exkurziách do Umelecko-dekoračných dielní SND možno nájsť na http://bit.ly/UDDexkurzia, o workshopoch pre dospelých na http://bit.ly/workshopUDD a o tvorivých dielňach pre deti na http://bit.ly/workshopDOD.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. septembra 2016

Odporúčané články