Narastajúca automatizácia priemyslu ohrozuje najviac Slovensko a najmenej Nórsko

397898_gettyimages 989526318 676x286.jpg

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Roboti v roku 2025 odpracujú viac hodín ako ľudia, pričom už v súčasnosti vykonávajú 29 % práce. Zamestnanci v roku 2018 strávili v práci podľa najnovších údajov Svetového ekonomického fóra 71 % z celkového počtu odpracovaných hodín.

Jednou z najohrozenejších krajín

„Do šiestich rokov roboti odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %. Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených vyše 300 tisíc nových priemyselných robotov,“ informovala v pondelok analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Slovensko je jednou z najohrozenejších krajín. Vplyvom automatizácie je ohrozená vyše tretina súčasných pracovných miest, najviac práve nízko kvalifikované pozície.

So stúpajúcou potrebou vzdelania a praxe sa miera ohrozenia pracovných miest strojmi zmenšuje. Najmenší dopad sa očakáva v škandinávskych krajinách, napríklad, v Nórsku sa automatizácia dotkne len zhruba 6 percent súčasných pracovných pozícií.

170 tisíc robotov v automobilovom priemysle

„Automatizácia zasiahne v strednej a vo východnej Európe najmä automobilový priemysel, kde za vlaňajšok evidujeme v rámci 28 krajín EÚ 170 tisíc robotov,“ upozornila Buchláková. Práve Slovensko, Rumunsko, Litva, Estónsko a Portugalsko mali podľa Svetového ekonomického fóra najvyšší nárast v používaní priemyselných robotov.

„Sme jednou z krajín, v ktorej sa automobilový priemysel najviac posúva smerom k efektívnejším výrobným procesom,“ dodala Buchláková. Počet priemyselných robotov vo svete v roku 2019 vzrastie o 2,6 milióna, čo je o milión viac ako v rekordnom roku 2015.

Viac k témam: automatizácia priemyslu, priemysel, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Narastajúca automatizácia priemyslu ohrozuje najviac Slovensko a najmenej Nórsko © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2018

Odporúčané články