Nákupné ceny mlieka na Slovensku mierne vzrástli

Zástupcovia slovenských mliekarov upozorňujú, že septembrová produkcia mlieka je najnižšia za posledných desať rokov.BRATISLAVA 30. októbra (WebNoviny.sk) – Nákupné ceny surového kravského mlieka v septembri mierne rástli. Aktuálne sa pohybujú na úrovni 24,21 centu za kilogram.

Nepriaznivá situácia na trhu s mliekom pretrváva

Pokles nákupnej ceny mlieka sa na Slovensku pozastavil v júli na úrovni 23,12 centu za kilogram. V auguste sa cena mlieka zvýšila o 0,27 centu a v septembri o 0,82 centu. Informovali o tom zástupcovia Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) a Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).

„Pozitívne hodnotíme pozastavenie poklesu nákupnej ceny mlieka, ale nemôžeme byť spokojní s tempom rastu nákupných cien, nakoľko za posledné dva mesiace sa cena zvýšila len o zhruba 1 cent na kilogram. Nepriaznivá situácia na trhu s mliekom však pretrváva, nakoľko súčasná úroveň nákupných cien je hlboko pod úrovňou výrobných nákladov. Preto v najbližších mesiacoch očakávame výraznejšie navýšenie nákupných cien mlieka,“ uviedol predseda SZPM Alexander Pastorek.

Produkcia mlieka je najnižšia za posledných desať rokov

Podľa SMZ je pre udržanie domácej produkcie mlieka nutné dosiahnuť zásadný a rýchly nárast hodnoty, ktorú dostane prvovýrobca za produkciu mlieka. SZM preto navrhuje systémové podpory pre prvovýrobcov surového kravského mlieka v hodnote minimálne 8 centov za kilogram.

„Mlieko a mliečne výrobky musia byť férovo ocenené v každom článku reťazca od prvovýroby až po spotrebiteľa. Ak sa tieto očakávania nenaplnia, slovenské mlieko zanikne a na konci dňa bude náš spotrebiteľ platiť významne vyššie ceny než v súčasnosti,“ skonštatoval prezident Stanislav Voskár.

Zástupcovia slovenských mliekarov zároveň upozorňujú, že septembrová produkcia mlieka je najnižšia za posledných desať rokov, pričom spracovatelia nakúpili spolu 62 770 ton. V porovnaní s minulým rokom je to pokles o 5 648 ton. Od začiatku roka objem nakúpeného mlieka predstavoval 630 582 ton, medziročne ide je to pokles o 4,4 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. novembra 2016

Odporúčané články