Najvyšší súd bude čoskoro rozhodovať o odvolaní na doživotie odsúdeného „Kýbla“, šéfa sýkorovcov

503253_najvyssi sud sr 676x477.jpg

1.3.2024 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 27. marca verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o odvolaní na doživotie odsúdeného Róberta Lališa. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Lališ známy aj ako „Kýbel“ bol považovaný za šéfa zločineckej skupiny sýkorovcov.

Podanie dovolania vo veci Róberta Lališa pred nedávnom pre médiá avizoval aj jeho obhajca Marek Para.

Už v podstate to stojí na najvyššom súde tretí rok,“ povedal. Para verí, že vo veci bude čo najskôr vydané rozhodnutie rovnaké ako v prípade bratov Dávida a Dominika Krátkych. V ich prípade totiž najvyšší súd vyhovel ich dovolaniu a obom zrušil právoplatné doživotné tresty.

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí v júni 2018 potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Šéf skupiny Róbert Lališ, známy ako Kýbel, a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko dostali právoplatne doživotné tresty.

Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, išiel do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest. Jozefa R., zvaného Čapica, ktorý si odpykáva trest v Maďarsku a nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, súd vtedy vylúčil na samostatné konanie.

Špecializovaný trestný súd ešte predtým uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Viac k témam: Doživotný trest, Súdy, Sýkorovci
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd bude čoskoro rozhodovať o odvolaní na doživotie odsúdeného „Kýbla“, šéfa sýkorovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2024

Odporúčané články