Najväčšia vzducholoď sveta mala nehodu, narazila do zeme

Hybridná vzducholoď Airlander 10 je sčasti vzducholoď, sčasti lietadlo a sčasti vrtuľník. S dĺžkou 91 metrov, šírkou 34 metrov a výškou 26 metrov je toto zariadenie mohutnejšie než najväčšie civilné lietadlá sveta.LONDÝN 24. augusta (WebNoviny.sk) – Najväčší letecký stroj súčasnosti, hybridná vzducholoď Airlander 10, mal v stredu pri druhom skúšobnom lete vo východnom Anglicku nehodu a poškodil sa, keď počas pristávania prudko narazil pilotnou kabínou do zeme. Oznámila to na Twitteri britská spoločnosť Hybrid Air Vehicles, ktorá stroj vyvíja.

Podľa tlačovej agentúry AP sa spoločnosť pokúša zistiť, čo spôsobilo problémy pri pristátí v Bedfordshire severne od Londýna. „Všetci členovia posádky sú v poriadku a v bezpečí a nikto neutrpel zranenia,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. „Let prebehol naozaj dobre a jediný problém nastal pri pristávaní,“ citovala hovorcu spoločnosti BBC.

Odporúčame:

Najväčšia vzducholoď sveta úspešne absolvovala prvý let

Airlander 10 je sčasti vzducholoď, sčasti lietadlo a sčasti vrtuľník. S dĺžkou 91 metrov, šírkou 34 metrov a výškou 26 metrov je toto zariadenie mohutnejšie než najväčšie civilné lietadlá sveta. S ľudskou posádkou dokáže zostať vo vzduchu nepretržite päť dní, bez nej až vyše dva týždne. Airlander 10 bol navrhnutý tak, aby využíval menej paliva ako lietadlo, ale dokázal uniesť ťažší náklad ako konvenčné vzducholode. Unesie desať ton nákladu pri rýchlosti 148 kilometrov za hodinu.

Nepotrebuje pritom rozjazdovú dráhu, čo znamená, že dokáže operovať zo zeme, snehu, ľadu, púšte i vodnej plochy. Má štyri motory a nedisponuje žiadnou vnútornou štruktúrou. Svoj tvar si zachováva vďaka pôsobeniu tlaku 38-tisíc metrov kubických hélia vo svojom trupe, ktorý je vyrobený z ultraľahkých uhlíkových vlákien. Pôvodne mal slúžiť americkej armáde pri prieskumnej činnosti v Afganistane. Projekt však v roku 2013 zastavili vzhľadom na úsporné opatrenia rezortu obrany.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2016

Odporúčané články