Nadal si hravo poradil s Berrettinim, má veľkú šancu získať 21. grandslamový titul

28.1.2022 (Webnoviny.sk) – Španielsky finalista Rafael Nadal si po šiesty raz v kariére zahrá vo finále dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne. V semifinále Nadal potreboval štyri sety a takmer tri hodiny na prekonanie odporu Taliana Mattea Berrettiniho. Turnajová šestka napokon zdolala sedmičku 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. Pre daždivé počasie sa hralo pod zatiahnutou strechou Arény Roda Lavera, čo mala byť drobná výhoda pre Berrettiniho, ale nebola.

Bitka o historický titul

Nadal premenil prvý mečbal pri svojom podaní, keď mu súper pomohol nevynútenou chybou z bekhendu. Na 35-ročného ľaváka z Malorky čaká v nedeľu dvadsiate deviate grandslamové finále a v ňom bitka o historický 21. grandslamový titul.

To všetko stihol od svojho prvého finále na Roland Garros 2005, celkovo má od roku 2003 v nohách 63 grandslamových turnajov.

Jeho súperom bude víťaz druhého semifinále medzi Rusom Daniilom Medvedevom a Grékom Stefanosom Tsitsipasom. „Všetko, čo ma práve teraz zaujíma, je Australian Open a nadchádzajúce finále. Historické súvislosti zatiaľ neriešim. Trochu si teraz užijem postup do finále a potom sa naplno skoncentrujem na posledný zápas,“ uviedol Nadal v prvom pozápasovom rozhovore s Jimom Courierom na kurte.

Na margo toho, že sa hralo pod zatiahnutou strechou, skonštatoval: „Všetci vedia, že obľubujem skôr vonkajšie podmienky ako vnútorné pod strechou. Zatvorený štadión však vyzeral úžasne, bolo to ešte viac hlučnejšie ako zvyčajne a veľmi som si užíval túto atmosféru.“

Berrettini robil chybu za chybou

Nadal v prvých dvoch setoch vyučoval Berrettiniho z taktiky hry a efektívnosti úderov. V oboch prípadoch brejkol spomaleného súpera v úvode setov a neskôr si bez problémov podržal svoj servis. Španiel urobil v úvodných dvoch setoch dovedna iba sedem nevynútených chýb, zatiaľ čo Talian sedemnásť.

Nadal vytrvalo búšil do Berrettiniho bekhendu a napokon mu uštedril víťazný úder do forhendovej časti kurtu. Finalista vlaňajšieho Wimbledonu sa vôbec nedostával k svojej typickej nátlakovej hre z forhendu a miestami sa zdalo, že je zrelý na uterák. Berrettini za 85 minút prehrával 0:2 na sety, keď uhral iba päť gemov.

Nadal vo výhode

V treťom sete však Talian zlepšil podanie a bilanciu pravdy prvýkrát v zápase preklopil na stranu víťazných úderov (9-7). Naopak Nadal v treťom sete urobil viac nevynútených chýb ako zahral „winnerov“ (7-6). Keď v ôsmom geme prvýkrát prišiel o svoje podanie, jeho súper sa konečne dostal do zápasu.

Berrettini vzápätí čistou hrou doservoval set na 6:3. Vo štvrtom dejstve Talian úplne ľahko vyhrával svoje podanie, lenže Nadal mal výhodu, že servoval ako prvý a tiež nepustil súpera k brejkbalom. Za stavu 4:3 pre Nadala jeho o 11 cm vyšší rival nečakane predviedol tri nevynútené chyby z forhendu, ktorý ho sklamal v najmenej vhodnej chvíli. Dravec Nadal sa ujal vedenia 5:3 a svoje podanie už nepustil z rúk. V deviatom geme relatívne ľahko ukončil zápas.

„Odohral som dva najlepšie sety za veľmi dlhý čas. Lenže ja viem, čoho je Berrrettini schopný, preto som ešte očakával odpor. V treťom sete si začal chodiť po údery a zlepšil sa. Nakoniec som si svoje vytrpel a musel bojovať. Je to potrebné na to, aby som postúpil. Veľmi si vážim tento postup do finále. Matteo je charizmatický hráč. Želám mu len to najlepšie a myslím si, že má pred sebou veľkú budúcnosť,“ pokračoval Nadal v analýze zápasu.

Španiel verí v ďalší triumf

„Berrettini mal svoje šance v zápase, ale celkovo neuspel, lebo Nadal je jednoducho lepší tenista,“ uviedla americká legenda John McEnroe vo vysielaní Eurosportu.

Španiel priznal, že má veľmi rád Australian Open, hoci z doterajších piatich finálových účastí vybojoval len jeden titul – ešte pred 12 rokmi.

„Je to úžasný turnaj, ktorý som však viackrát zažíval s drobnými zraneniami, ale v roku 2009 som mal šťastie a dočkal sa celkového triumfu. Dúfam, že teraz budem môcť pridať ďalší,“ dodal Nadal.

Viac k témam: Australian Open v Melbourne, Finále, grandslamový turnaj
Zdroj: Webnoviny.sk – Nadal si hravo poradil s Berrettinim, má veľkú šancu získať 21. grandslamový titul © SITA Všetky práva vyhradené.