Nadácia Zastavme korupciu kritizuje zmeny vo verejnom obstarávaní, rýchly nákup otvára dvere rodinkárstvu a klientelizmu

506032_gettyimages 1202718971 676x449.jpg

21.6.2024 (SITA.sk) – Nadácia Zastavme korupciu upozornila na možné negatívne dôsledky parlamentom schválenej vládnej novely zákona o verejnom obstarávaní. O viac ako polovicu nákupov z verejných zdrojov sa už podľa nej nebude súťažiť.

Nákup bez súťaže

Mimovládna organizácia zároveň poukázala na to, že zmeny v obstarávaní, ktoré tento týždeň odhlasovali poslanci koalície spolu s KDH, otvoria dvere korupcii.

Štát bude podľa nadácie nakupovať bez súťaže, pričom po novom môže nákupy do 200-tisíc eur zadávať priamo vybranej firme.

„Stačí, ak predtým osloví tri firmy podľa vlastného výberu a zvyšné dve ponuky budú drahšie. Takéto nákupy nebudú vopred zverejnené. Občania aj firmy, ktoré by vedeli tovar dodať lacnejšie sa o nich dozvedia až keď štát zverejní podpísanú zmluvu,“ poznamenala mimovládka. Ako podotkla, stavebné práce budú bez súťaže až do 800-tisíc eur.

Rýchly nákup

„Ešte horšie to bude s nákupmi do 50-tisíc eur. Tam si štát nebude musieť robiť ani formálny prieskum trhu. A biznis jednoducho dohodne s firmou, ktorú si vyberie,“ priblížila ďalšiu z mnohých zmien v podmienkach verejného obstarávania Nadácia Zastavme korupciu.

Štát podľa nej síce bude nakupovať rýchlejšie, avšak takýto postup otvára dvere rodinkárstvu, klientelizmu a korupcii.

„Hrozí, že ministerstvá, mestá a obce budú za naše dane nakupovať predražené a nekvalitné tovary a služby. Výsledkom môžu byť napríklad nekvalitné cesty alebo chýbajúce nemocnice,“ varovala organizácia.

Viac k témam: Korupcia, mimovládna organizácia, Novela zákona, Verejné obstarávanie
Zdroj: SITA.sk – Nadácia Zastavme korupciu kritizuje zmeny vo verejnom obstarávaní, rýchly nákup otvára dvere rodinkárstvu a klientelizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júna 2024

Odporúčané články