Špecializovaný trestný súd odsúdil Mariana za úkladnú vraždu expartnerky Iriny na 25-ročné väzenie

437098_10 1 676x451.jpg

30.11.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 30. novembra, 16:51

Mariana V., obžalovaného zo obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy svojej expartnerky, uznal senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici za vinného. Čin mal spáchať úmyselným čelným nárazom autom do vozidla expartnerky Iriny.

Trest odňatia slobody na 25 rokov

Súd uložil obžalovanému trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov s umiestnením do ústavu na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia. Uložil mu tiež trest zákazu viesť motorové vozidlá na osem rokov, ochranný dohľad na tri roky a povinnosť uhradiť nemajetkovú ujmu poškodeným v celkovej výške spolu 250-tisíc eur.

Senát podľa jeho predsedu dospel k záveru, že obžalovaný vykonal svoj čin úmyselne. Rozsudok nie je právoplatný, pretože sa voči nemu odvolal obžalovaný, prokurátor si ponechal zákonnú lehotu. Rozhodovať tak bude Najvyšší súd SR.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v záverečnej reči žiadal uznať obžalovaného za vinného zo skutkov uvedených v obžalobe a požadoval pre neho trest odňatia slobody na doživotie so zaradením do ústavu na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia.

Obhajca s prokurátorom nesúhlasil

Obhajca Mariana V. vyjadril nesúhlas s tvrdeniami prokurátora a požadoval zmeniť právnu kvalifikáciu na trestný čin usmrtenia a uloženie trestu v zmysle tejto kvalifikácie. Obžalovaný v záverečnej reči popísal svoj pohľad na skutok, ktorý podľa neho nebol úmyselný a prejavil aj ľútosť nad tým, čo sa stalo.

Mariana V. podľa obžaloby v júli 2022 v okrese Revúca na aute BMW úmyselne čelne narazil do auta Seat Toledo, v ktorom na následky nehody zomrela jeho bývalá partnerka Irina. Obžalovaný, ktorý chodí s dvomi barlami, vyhlásil, že je nevinný a vypovedať odmietol.

Dôkazná situácia je silná

Dôkazná situácia v danej trestnej veci je mimoriadne silná,“ zdôraznil v decembri minulého roku Lipšic. Okrem svedkov a znaleckých posudkom majú v tomto prípade podľa špeciálneho prokurátora vyšetrovacie orgány k dispozícii aj kamerové záznamy. Tie potvrdzujú, že sa obžalovaný opakovane na rovnom úseku cesty otáčal. „To znamená, že sa pripravoval práve na čelnú zrážku,“ uviedol.

Z doposiaľ zdokumentovaných dôkazov podľa Lipšica vyplýva, že obžalovaný mal vopred uváženú pohnútku, že sa na skutok pripravoval a dokonca sa s bratom poškodenej lúčil.

Navyše si tiež zisťoval, či bude poškodená v aute sama. Advokát obžalovaného však vtedy uviedol, že Marián V. trvá na tom, že išlo o nehodu, a to, že obeťou bola jeho bývalá partnerka, je náhoda.

Viac k témam: Špeciálny prokurátor, Súdy, Úkladná vražda
Zdroj: SITA.sk – Špecializovaný trestný súd odsúdil Mariana za úkladnú vraždu expartnerky Iriny na 25-ročné väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.

30. novembra 2023

Odporúčané články