Na oblohe bude možné pozorovať dve zatmenia Mesiaca aj jedinečný prechod Merkúru pred Slnkom

397858_mesiac 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Nočná aj denná obloha ponúkne v roku 2019 fanúšikom astronómie množstvo zaujímavých úkazov. Okrem pravidelných meteorických rojov to budú až dve zatmenia Mesiaca, z toho jedno úplné, a tiež dych vyrážajúci prechod planéty Merkúr pred Slnkom, uvádza Česká televízia.

Desiatky padajúcich hviezd

Hneď na začiatku roka sa bude dať pozorovať meteorický roj Kvadrantídy, ktorý bude vrcholiť v noci z tretieho na štvrtého januára. Podľa Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akadémie vied ČR by 4. januára skoro ráno mohlo byť vidno až 80 „padajúcich hviezd“ za hodinu.

V prvých týždňoch budúceho roka sa bude dať z našich končín vidieť na rannej oblohe pred východom Slnka veľmi jasný objekt –- pôjde o planétu Venuša, ktorá je najjasnejším objektom na oblohe po Slnku a Mesiaci.

Zatmenie Mesiaca

V pondelok 21. januára skoro ráno sa bude dať pozorovať posledné úplné zatmenie Mesiaca v tomto desaťročí. Začne sa pred šiestou a bude trvať vyše dvoch hodín. Ďalšie zatmenie Mesiaca, tentokrát už ale len čiastočné, sa bude dať pozorovať v noci zo 16. na 17. júla.

V auguste ožiaria oblohu tak ako každý rok Perzeidy, ktorých maximum pripadá na 13. augusta. Koncom budúceho roka, 14. decembra, bude mať maximum ďalší pravidelný jasný meteorický roj – Geminidy.

Ešte predtým, 11. novembra doobeda, sa bude dať pozorovať prechod planéty Merkúr pred Slnkom. Tento jav sa dá zo Zeme sledovať len približne raz za desať rokov, a kto zmešká príležitosť budúci rok, bude si musieť počkať až do novembra 2032.

Viac k témam: vesmír, zatmenie Mesiaca
Zdroj: Webnoviny.sk – Na oblohe bude možné pozorovať dve zatmenia Mesiaca aj jedinečný prechod Merkúru pred Slnkom © SITA Všetky práva vyhradené.

30. decembra 2018

Odporúčané články