Na každoročnú púť do Mekky pricestovalo 1,3 milióna moslimov

Väčšina pútnikov pricestovala letecky, zvyšok využil pozemnú i námornú dopravu, potvrdil pasový úrad Saudskej Arábie.KÁHIRA 9. septembra (WebNoviny.sk) – Približne 1,3 milióna moslimov z celého sveta už dorazilo do saudskoarabského mesta Mekka, kde sa zúčastnia na každoročnej púti hadždž, ktorá sa začne v sobotu. Informovala o tom v piatok agentúra DPA, citujúc tamojšie anglicky písané noviny Saudi Gazette.

Väčšina pútnikov pricestovala letecky, zvyšok využil pozemnú i námornú dopravu, potvrdil pasový úrad Saudskej Arábie, ktorá je kolískou islamu. Úrady pri príležitosti konania tejto päťdňovej púte posilnili bezpečnostné opatrenia, aby sa predišlo tlačeniciam, ktoré si vlani vyžiadali približne 2000 mŕtvych.

Opatrenia zahŕňajú inštaláciu stoviek bezpečnostných kamier na posvätných miestach, pútnici dostali aj elektronické náramky, ktoré im v prípade problémov pomôžu s orientáciou alebo pomôžu úradom pri identifikácii. Minulý rok sa na tejto moslimskej púti zúčastnili takmer dva milióny ľudí.

Hadždž, ktorý je jedným z piatich pilierov islamu, vyvrcholí v nedeľu, keď sa pútnici odetí v jednoduchom bielom súkne, zídu na vrchu Arafát a priľahlých planinách, kde zotrvajú do večera na modlitby a čítanie z Koránu. Podľa tradície by mal každý moslim absolvovať hadždž aspoň raz za život.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. septembra 2016

Odporúčané články