Na hranici s Mexikom vyrastie „pekná veľká stena“, vraví Trump. Vláda už stavia prototypy plotov

353528_border_wall_21805 b36b7a4e41b841e1a3b0a92bf88404cc 640x420.jpg

SAN DIEGO 27. septembra (WebNoviny.sk) – Americká vláda začala s výstavbou ôsmich prototypov plotov, ktoré majú oddeliť hranice s Mexikom.

Odporúčame:
Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

Štyri prototypy postavia z betónu, ďalšie z iných materiálov, pričom všetky budú vysoké aj dlhé deväť metrov a nachádzať sa budú v okolí mesta San Diego. Konštruktérom z celkovo štyroch vybraných firiem by to malo podľa plánov trvať do 30 dní.

Úrady budú následne tri mesiace posudzovať dizajn a efektívnosť stavieb, vrátane možnosti ich porušenia malými ručnými nástrojmi. Finálnu verziu plotov budú dopĺňať aj kamery a senzory.

Každá stavba bude stáť 450-tisíc dolárov (v prepočte približne 382-tisíc eur) a zaplatia ju z federálnych zdrojov. Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že medzi krajinami postavia „peknú veľkú stenu“. Od Kongresu požaduje na výstavbu múra 1,5 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,3 miliardy eur).

Odporúčame:
Kalifornia zažalovala Trumpovu administratívu, aby zabránila stavbe hraničného múra

Plot má podľa Trumpa ochraňovať Američanov. Ako vyhlásil, v niektorých častiach bude priechodný, inde zase chce umiestniť solárne panely.

Kalifornský generálny prokurátor chce však stavbe zabrániť. V žalobe, ktorú podal minulý týždeň v San Diegu, uviedol, že vláda prekročila svoje právomoci.

Viac k témam: Donald Trump, Mexiko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hranici s Mexikom vyrastie „pekná veľká stena“, vraví Trump. Vláda už stavia prototypy plotov © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2017

Odporúčané články