Na Devíne si pripomenuli posolstvo Cyrila a Metoda, prítomným sa prihovoril aj premiér Fico (video+foto)

528909_6688446725458325474590 676x451.jpeg

5.7.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 5. júla 22:55

Na Devíne sa uskutočnilo podujatie Posolstvo Cyrila a Metoda, vystúpil aj prezident Peter Pellegrini.

V rámci slávnostného programu odzneli skladby a diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska. Súčasťou programu boli krátke dokrútky, ktoré prinášali fakty o živote a diele vierozvestcov.

Prišiel Schuster aj Gašparovič

Na hrade Devín boli z bezpečnostných dôvodov vytvorené dva samostatné sektory, a to pre hostí a pre verejnosť a médiá.

Na podujatí boli prítomní aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, podpredseda parlamentu Peter Žiga, poslanci NR SR, členovia vlády, predstavitelia zastupiteľských úradov v SR i cirkvi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda na hrade Devín (fotografie)

„Nesmierne si vážim a ďakujem vláde, že prikladá dnešnému sviatku a oslavám príchodu solúnskych bratov na Slovensko takú váhu, ako sa na jeden dôstojný, hrdý a moderný národ patrí, a že dnes zorganizovala toto podujatie,“ uviedol v úvode svojho prejavu Pellegrini.

Ako prezident ďalej uviedol, v živote nie je nič ľahké, ak to má za niečo stáť.

Pravda, viera a argumenty

„Solúnski bratia Cyril a Metod si tiež vybrali tú ťažšiu cestu. Neuprednostnili pokoj, ale vybrali si rehoľu a v ťažkých dávnych časoch sa vybrali na náročnú cestu, aby v ďalekom svete a po tisíckach kilometrov cestovania šírili vzdelanie, kultúru, a aby pozdvihli aj slovenský národ,“ povedal Pellegrini a dodal, že najväčšou zbraňou a silou Cyrila a Metoda bola ich pravda, viera a argumenty, no aj niečo výnimočné.

„Nikdy sa nepodvolili nepriazni osudu a nezlomili sa ani pred atakmi autorít, ktoré s nimi nesúhlasili a vždy svoju pravdu a vieru presadzovali slušne a spôsobom, ktorý nikdy nepokropila krv a nenávisť,“ dodal prezident, ktorý vyjadril nádej, že sa každý jeden človek pozrie do svojho vnútra a odpovie si na otázku, čím môže prispieť k tomu, aby sa národ opäť zjednotil, aby ľudia opäť šírili dobro a nádej, a k tomu, aby sa opäť naučili diskutovať slušným spôsobom tak, ako to presadzovali aj Cyril a Metod.

Sviatok celého slovanstva

Na oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda na Devíne sa zúčastnil aj predseda vlády Robert Fico, kde vystúpil s príhovorom. Premiér vystúpil na verejnosti prvýkrát po atentáte.

„Dovoľte mi, aby som zablahoželal celému Slovensku k štátnemu sviatku, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie a ktorý je najviac zapísaný v súvislosti s našou históriou,“ uviedol na úvod predseda vlády.

Ako pokračoval, tento sviatok má podstatne širší rozmer ako len náboženský. Je to podľa neho sviatok celého slovenského národa a celého slovanstva.

„Kto nechce vidieť kontinuitu slovenských a slovanských dejín, tak nevie, čo má robiť so slovenským národom a často nevie, ani čo má robiť sám so sebou,“ vyhlásil Fico s tým, že túto kontinuitu je potrebné chrániť.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/fico-vystupil-na-devine.mov.mp4

Hrádza proti liberálnym ideológiám

„Naši predkovia dostali vďaka múdrosti svojich vladárov obrovský poklad, hodnejší ako všetko zlato a striebro. Cisár Michal III. napísal v liste Rastislavovi o nových písmenách pre váš jazyk, aby ste sa aj vy k veľkým národom pripočítali. A naši predkovia sa veru pripočítali,“ povedal predseda vlády s tým, že predkovia sa pripočítali nielen tým, že mali štvrtý liturgický jazyk, nielen tým, že vzniklo Nitrianske biskupstvo, alebo vnikli kvalitné preklady základných cirkevných textov, ale najmä odklonom od pohanstva a príklonom k vzdelanosti.

„Netreba byť špeciálne veriaci, aby sme pochopili, že najzákladnejšie ľudské hodnoty, majú svoju spirituálnu podstatu. Jedna vec je politický systém, jedna vec sú funkčné inštitúcie a právny systém, ale štát musí mať aj svoje srdce a dušu. Ústava hovorí, že naša krajina nie je viazaná na žiadnu ideológiu a náboženstvo. To je pravda, ale to neznamená, že budeme hluchí a slepí k minulosti,“ doplnil premiér a predniesol svoju výzvu.

„Musíme všetci spoločne postaviť obrovskú hrádzu nezmyselným progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Sú to ideológie, ktoré poškodzujú túto krajinu a vznikli predvčerom. Nechcem, aby Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré robia zo západnej civilizácie karikatúru. My nebudeme kvôli módnym trendom meniť Ústavu SR alebo zákony,“ vyhlásil Fico s tým, že slovenský národ je dobrý národ, má rád mier a otvorené dobré vzťahy.

Modlitba za mier

„Všetci sa musíme zamyslieť nad tým, čo sa dnes deje na Slovensku a čo sa deje v Európe. My sme dokonca kritizovaní aj za to, že máme jednoznačný názor na potrebu mierového riešenia konfliktu na Ukrajine,“ podotkol predseda vlády a zdôraznil, že mierových iniciatív nie je nikdy dosť.

„Preto urobme gesto, ktoré by mohlo byť oslavou dnešného večera, že sa všetci nad tým zamyslíme, čo s tým ideme urobiť, aby sa nám nezopakoval 15. máj, aby sa nám nezvyšovalo napätie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Toto gesto by mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž a spoluprácu tam, kde je potrebné sily spájať. Mier veľakrát nie je všetko, ale bez mieru je všetko ničím,“ dodal Fico a na záver predniesol báseň Modlitba za mier od Milana Rúfusa.

Viac k témam: Posolstvo Cyrila a Metoda, Sviatok svätého Cyrila a Metoda
Zdroj: SITA.sk – Na Devíne si pripomenuli posolstvo Cyrila a Metoda, prítomným sa prihovoril aj premiér Fico (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júla 2024

Odporúčané články