Na celom Slovensku hrozia búrky, meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa

381827_basrka_ilustraa na foto 676x352.jpg

BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) – Celé územie Slovenska v nedeľu môžu potrápiť búrky. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pre celé územie Slovenska s platnosťou do 20.00 h.

Na území republiky je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Odporúčame:
Narástol počet výjazdov hasičov pre búrky, v Trnavskom kraji pomáhali pri odčerpávaní vody

Ako uviedli meteorológovia, s búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Viac k témam: búrka, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silné búrky, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na celom Slovensku hrozia búrky, meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

22. júla 2018

Odporúčané články