Muži, ktorí v Indii hromadne znásilnili študentku medicíny, dostali trest smrti

NAÍ DILLÍ 5. mája (WebNoviny.sk) – Indický najvyšší súd potvrdil v piatok rozsudky smrti obesením pre štvoricu mužov usvedčených z hromadného znásilnenia mladej študentky medicíny so smrteľnými následkami, ku ktorému došlo v Naí Dillí v roku 2012. S odvolaním sa na indické médiá a právnikov o tom informovala agentúra DPA.

Štyroch mužov odsúdil na trest smrti ešte v roku 2013 špeciálny súd a následne aj vyšší súd v Naí Dillí. Po odvolaní z ich strany tento verdikt potvrdil aj najvyšší súd.

„Najvyšší súd dnes po prednesení dôkazov a argumentov prokuratúry potvrdil rozhodnutie dillíjskeho vyššieho súdu,“ uviedol jeden z obhajcov zastupujúci dvoch usvedčených mužov. Dodal, že právnici obžalovaných teraz zvažujú, že sa na najvyšší súd obrátia s návrhom na preskúmanie rozsudku.

Študentku znásilnilo šesť mužov

K incidentu došlo 16. decembra 2012. Šesť mužov vtedy znásilnilo v autobuse 23-ročnú študentku medicíny. Páchateľov, ktorí po brutálnom napadnutí a znásilnení vyhodili dievča z autobusu, zadržali krátko po čine. Ich čin vyvolal pobúrenie v celej Indii, pričom ľudia na masových demonštráciách pre nich požadovali najprísnejšie tresty.

Mladá žena bojovala 13 dní o život, ale jej zranenia boli príliš vážne a nakoniec im podľahla 29. decembra v nemocnici v Singapure. Piaty člen skupiny násilníkov – vodič zmieneného autobusu – sa v roku 2013 obesil vo väzenskej cele.

Mladistvý páchateľ skončil v polepšovni

Šiesteho páchateľa uznali vinným taktiež v roku 2013. Keďže mu ale v čase incidentu chýbalo len niekoľko mesiacov do dovŕšenia 18 rokov, súdili ho ako mladistvého, na základe čoho dostal maximálny možný trest – tri roky v polepšovni. Z tohto zariadenia mladíka prepustili v decembri 2015.

Jeho prípad vyvolal značné pobúrenie verejnosti. Legislatíva bola následne prepracovaná tak, že mladiství vo veku 16-18 rokov môžu byť v Indii v súčasnosti súdení ako dospelí v prípade, že sú obvinení zo spáchania ohavného činu.

Viac k témam: India, krimi, znásilnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Muži, ktorí v Indii hromadne znásilnili študentku medicíny, dostali trest smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2017

Odporúčané články