Moskva tvrdí, že pred septembrovou krízou v Náhornom Karabachu rokovala s USA a EÚ

511595_russia_politics_45838 5bcce42b5d5644fb98efba39dcc90b2b 676x451.jpg

4.10.2023 (SITA.sk) – Rusko podľa jeho rezortu diplomacie rokovalo so Spojeným štátmi a Európskou úniou o situácii v Náhornom Karabachu pred minulomesačnou bleskovou vojenskou operáciou Azerbajdžanu. Referuje o tom web news.sky.com.

„USA a EÚ nás oslovili a požiadali nás o stretnutie,“ povedala novinárom hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová a dodala, že strany si vymenili názory na situáciu.

„Na tomto stretnutí nebolo nič tajné, bola to obyčajná výmena názorov. Uvidíme, ako to všetko teraz Západ predstaví,“ podotkla.

Azerbajdžan spustil vojenskú operáciu 19. septembra s cieľom úplne získať Náhorný Karabach späť po troch desaťročiach vlády separatistov. Baku sa so separatistickými úradmi dohodlo na zložení zbraní a rozpustení separatistickej vlády, pričom sa zaviazalo, že bude rešpektovať práva etnických Arménov v regióne. Väčšina obyvateľov sa však rozhodla utiecť, pretože neveria, že azerbajdžanské úrady s nimi budú zaobchádzať spravodlivo a humánne a zaručia im jazyk, náboženstvo a kultúru.

USA a EÚ vyjadrili „hlboké obavy“ o Arménov v Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale bol pod kontrolou Arménov.

Viac k témam: Evakuácia, Náhorný Karabach
Zdroj: SITA.sk – Moskva tvrdí, že pred septembrovou krízou v Náhornom Karabachu rokovala s USA a EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

4. októbra 2023

Odporúčané články