Mnoho bánk používa nedostatočne chránené modely bankomatov

Tie často podľa Kaspersky Lab nie sú pripravené na zločincov, ktorí sa pokúšajú narušiť bezpečnosť týchto zariadení.
BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Nabúrať sa do systému väčšiny bankomatov na svete nie je až také komplikované. A to aj bez použitia malvéru (škodlivý softvér, napríklad vírus, pozn. red.). Zistil to výskum expertov spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Príčiny však netreba podľa vyjadrení firmy hľadať v zložitom zabezpečení. Vo väčšine prípadov by stačilo aktualizovať softvér, opraviť chyby v konfigurácii siete alebo lepšie fyzicky zabezpečiť kritické časti bankomatu.

Malvérové útoky na bankomaty sú podľa vyjadrení firmy Kaspersky Lab možné kvôli viacerým bezpečnostným dieram. Prvá vychádza z faktu, že bankomaty sú vlastne počítače, ktoré používajú staré verzie operačných systémov. To znamená, že ich dokáže nakaziť počítačový malvér cez zraniteľnosti tohto systému.

Výskumníkom z Kaspersky Lab sa dokonca podarilo zistiť, že v mnohých prípadoch útočníci ani nemuseli použiť malvér na infikovanie bankomatu či siete banky, ku ktorej bol pripojený. Dôvodom bolo nedostatočné fyzické zabezpečenie samotného bankomatu. Mnohé z nich sú postavené a inštalované takým spôsobom, že tretia strana dokáže bez väčších problémov získať prístup do ich počítača alebo k sieťovému káblu, ktorým je bankomat pripojený na internet.

„Aj napriek snahe poskytovateľov dodávať bankomaty so silnými bezpečnostnými prvkami, mnoho bánk stále používa zastarané nedostatočne chránené modely. Tie často nie sú pripravené na zločincov, ktorí sa neustále aktívne pokúšajú narušiť bezpečnosť týchto zariadení,“ uviedla bezpečnostná expertka z oddelenia Penetration Testing spoločnosti Kaspersky Lab Olga Kochetova. Podľa nej je to výsledok dlhodobého presvedčenia, že kyberzločinci útočia len na internet banking.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016

Odporúčané články