Ministerstvo dopravy zverejnilo ceny diaľničných známok, na Slovensku sú najnižšie v regióne

352806_img_0415 640x420.jpg

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Ceny a platnosť elektronických diaľničných známok zostanú nezmenené aj v budúcom roku. Ako v stredu informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, rozhodol o tom minister Árpád Érsek.

Rozšírenie diaľničnej siete

Ročná diaľničná známka stojí 50 eur, tridsaťdňová 14 eur a desaťdňová 10 eur. Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2018 do 31. januára 2019.

Odporúčame:
Neuprednostňujeme diaľnice na juhu na úkor iných regiónov, reaguje ministerstvo na kritiku OĽaNO

„Rozhodli sme sa, že zachováme rovnakú cenu za používanie diaľnic, a to napriek rozšíreniu diaľničnej siete. Zostávame tak krajinou, ktorá má najlacnejšie ceny diaľničných známok v regióne,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. „Príjmy zo spoplatnenia diaľnic využívame pri rozvoji cestnej infraštruktúry,“ dodal minister.

Národná diaľničná spoločnosť aktuálne spravuje približne 790 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a vymedzených úsekov ciest prvej triedy. „V tomto roku sme pre motoristov otvorili 23 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. V priebehu novembra plánujeme sprístupniť úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno v dĺžke 4,2 kilometra,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Príjmy z predaja známok stúpli

Príjmy z predaja elektronických diaľničných známok dosiahli k 5. septembru tohto roka 76 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty, čo je medziročne viac o 5,13 mil. eur, resp. o 7,2 %.

Ako vyplýva z údajov Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS), k uvedenému dátumu bolo predaných spolu 3,3 milióna diaľničných známok, ich počet oproti tomu istému obdobiu vlani vzrástol o 257,5 tisíca kusov, čiže o 8,5 %.

Výnosy z predaja diaľničných známok v minulom roku predstavovali 81,22 mil. eur pri raste oproti roku 2015 o 10,14 mil. eur, resp. o 14,3 %. Celkovo bolo vlani predaných 3,97 milióna diaľničných známok, čo bolo medziročne viac o 406,5 tisíca kusov, teda o 11,4 %.

Viac k témam: Arpád Érsek, ceny diaľničných známok, diaľnice, Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo dopravy zverejnilo ceny diaľničných známok, na Slovensku sú najnižšie v regióne © SITA Všetky práva vyhradené.

30. septembra 2017

Odporúčané články