Ministerka zastavila privatizáciu kaštieľa Malanta

Predaj kaštieľa Malanta, ktorý Agrokomplex pokladal za prebytočný majetok, je zastavený. Rozhodla o tom ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

NITRA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Obchodnú verejnú súťaž vyhlásil Agrokomplex 17. decembra 2015, teda v čase, keď si väčšina ľudí berie dovolenky. Záujemcovia mali na predkladanie ponúk jeden mesiac. Od začiatku však predaj sprevádzali podivné praktiky.

Informácie o súťaži boli zverejnené len prostredníctvom stránky Agrokomplexu a denníka Hospodárske noviny. Zarážajúcim faktom ale bolo, že na obhliadku nehnuteľnosti mali záujemcovia dva dni. Podľa internetového denníka NitraDeň.sk však v druhý deň obhliadky bol kaštieľ zatvorený a prípadní záujemcovia si mohli pozrieť iba areál.

Budova sa predávala bez umeleckých predmetov a hnuteľných vecí, ku ktorým patria napríklad sochy v parku nachádzajúcom sa v okolí kaštieľa či fontána. Minimálna cena za národnú kultúrnu pamiatku bola v súťaži stanovená na 935 500 eur bez DPH. Do súťaže sa zapojili tri subjekty, najvyššia cenová ponuka bola 959 900 eur.

O osude kaštieľa napokon rozhodla šéfka agrorezortu, ktorá predaj zrušila. Zároveň stiahla žiadosť o udelenie výnimky na prevod majetku štátu adresovanú Ministerstvu hospodárstva SR. „Kaštieľ Malanta je už niekoľko rokov spájaný s agrorezortom. Od roku 1982 slúži na reprezentačné účely Agrokomplexu a tak by tomu malo byť aj v budúcnosti. Rezort bude teraz v spolupráci s vedením štátneho podniku hľadať ďalšie možnosti na využite tohto komplexu,“ uviedla Matečná.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2016

Odporúčané články