Militanti z Hamas zatkli stovky stúpencov Fatahu, chceli im zabrániť v oslavách založenia hnutia

376789_hamas 676x451.jpg

GAZA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas pozatýkali v pondelok v Pásme Gazy viac ako 500 členov konkurenčného hnutia Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Informovali o tom predstavitelia Fatahu, pričom dôvod, prečo ich členov zatýkajú, je podľa nich ten, že im chce Hamas zabrániť v oslavách 54. výročia založenia hnutia. Hnutie Hamas tieto informácie popiera. Ako informovalo ministerstvo vnútra v Pásme Gazy, ktoré je pod kontrolou Hamasu, zatknutých bolo len 38 predstaviteľov Fatahu, čo bolo údajne nevyhnutné „za účelom udržania poriadku“.

Ministerstvo okrem toho uvádza, že predstavitelia a stúpenci Fatahu majú na území Pásma Gazy povolené spomienkové zhromaždenia pri príležitosti výročia.

Hamas sa vojensky zmocnil Pásma Gazy v roku 2007, vyhnal z neho predstaviteľov Fatahu, a odvtedy toto územie ovláda. Konkurenčný Abbásov Fatah vládne na Západnom brehu Jordánu. Medzi oboma hnutiami dochádza v uplynulých mesiacoch k pokusom o zblíženie, väčšinou však vždy zakrátko skrachujú.

Viac k témam: Fatah, palestínske hnutie Hamas
Zdroj: Webnoviny.sk – Militanti z Hamas zatkli stovky stúpencov Fatahu, chceli im zabrániť v oslavách založenia hnutia © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2018

Odporúčané články