Medzinárodný olympijský výbor poprel správy o schválení účasti ruských a bieloruských tenistov na LOH v Paríži

527615_oly_paris_olympic_rings_30843 676x451.jpg

14.6.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nepotvrdil účasť tenistov z Ruska a Bieloruska na olympijských hrách v Paríži. Ako referuje web Ukrajinská pravda, hovorca výberu Mark Adams týmto dementoval správy ruských propagandistických kanálov.

Tie predtým informovali, že Medzinárodná tenisová federácia (ITF) povolila tenistom z Ruska a Bieloruska štartovať na olympijských hrách. ITF však nemá právomoci posielať tenistov priamo na OH.

Či budú ruskí a bieloruskí tenisti prijatí na olympijské hry? Nie, v tejto fáze nie. Komisia je teraz v procese hodnotenia a rozhodovania. Myslím si, že oznámenie bude veľmi skoro. V najbližších dňoch očakávame vyhlásenie výsledku. Proces preverovania stále prebieha,“ povedal Adams. Na proces prijímania neutrálnych športovcov dohliada špeciálna komisia.

Na základe rozhodnutia MOV sa smú pod piatimi kruhmi predstaviť športovci z oboch spomenutých krajín iba s neutrálnym statusom, teda bez vlajky, hymny a ďalších národných symbolov.

Šancu nedostanú kolektívy a jednotlivci nesmú byť napojení na silové zložky svojich krajín – políciu či armádu. Do Paríža tiež nesmú ísť osoby, ktoré od februára 2022 akoukoľvek formou vyjadrili podporu ruskej vojne na ukrajinskom území.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný olympijský výbor poprel správy o schválení účasti ruských a bieloruských tenistov na LOH v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2024

Odporúčané články