Medzi štátmi a inštitúciami musí byť podľa Fica rovnováha

Podľa premiéra Roberta Fica sa v rámci Visegrádskej štvorky snažia koordinovať svoje postoje tam, kde je to možné a kde to vyhovuje všetkým členom.BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Spolupráca v rámci Visegrádskej štvorky (V4) je jedinečná a má svoje hlboké hodnoty. „Nám na tejto spolupráci regionálneho charakteru veľmi záleží a budeme určite pokračovať aj ďalej, pokiaľ ide o tento formát, a budeme ho prehlbovať, pretože pre regionálnu spoluprácu má obrovský význam,“ povedal po stretnutí s predsedom Európskej komisie premiér Robert Fico.

„Je celkom pochopiteľné, že v rámci formátu V4 hovoríme o spoločných európskych témach. Dokonca, hoci to môže vyvolávať aj negatívne reakcie, sa snažíme koordinovať svoje postoje tam, kde je to možné a kde to vyhovuje všetkým štyrom členským štátom,“ odpovedal ďalej Fico na otázku, či existuje snaha V4 vrátiť moc z európskych inštitúcií členským štátom.

Odporúčame:

Slovensko sa ujíma predsedníctva v Rade Európskej únie

Vláda schválila program predsedníctva v Rade EÚ

Slovenské predsedníctvo má byť podľa Fica politickým Dunajom

Podľa Fica ide o „veľké nepochopenie, ak niekto hovorí, že je tu záujem oslabovať inštitúcie EÚ a posilňovať za každú cenu postavenie členských štátov“. Premiér dodal, že medzi právomocami európskych inštitúcií a členských štátov musí byť rovnováha.

„Nemôže dominovať ani jedna, ani druhá strana. Pokiaľ ide o slovenské predsedníctvo, budeme veľmi jasne presadzovať, že aj summit, ktorý má byť predovšetkým výmenou názorov medzi premiérmi a hlavami štátov dvadsaťsedmičky, musí byť pripravený v spolupráci s európskymi inštitúciami. Som za rovnováhu, nie som za žiadne krajnosti,“ dodal Fico.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016

Odporúčané články