Mayová požaduje simultánne rokovania o brexite a obchode, odmieta postoj EÚ

LONDÝN 30. apríla (WebNoviny.sk) – Rokovania o budúcom obchodnom vzťahu Británie s Európskou úniou sa musia uskutočniť v rovnakom čase ako rokovania o brexite, povedala v nedeľu v televíznom rozhovore britská premiérka Theresa Mayová.

Toto vyjadrenie ju stavia do rozporu s rokovacím postojom Európskej únie. Lídri zvyšných 27 členských krajín EÚ sa v sobotu dohodli, že najskôr treba dosiahnuť pokrok v zásadných sporných bodoch, ako sú práva občanov a finančné vyrovnanie, kým začnú obe strany rokovať o obchode.

Odporúčame:
Ľudia ľutujúci brexit teraz prevažujú nad jeho zástancami

Mayová v programe televízie BBC nazvanom Andrew Marr Show priznala, že „lídri EÚ chcú začať rokovať o peniazoch“ – o tzv. účte za rozchod, ktorý Brusel vystaví Británii. Nie je jasné, koľko bude musieť Británia zaplatiť, aby uhradila svoje záväzky voči EÚ, podľa niektorých odhadov to robí až 50 miliárd libier (64,7 miliardy dolárov).

Mayová však dodala, že „na konci rokovaní musíme mať jasno nielen o podmienkach brexitu…, ale tiež o tom, aký bude náš budúci vzťah.“ Podľa slov predsedníčky britskej Konzervatívnej strany sa obe strany „absolútne zhodujú“ v tom, že niektorým veciam sa treba venovať prednostne, napríklad postaveniu občanov EÚ žijúcich v Británii a britských občanov žijúcich v EÚ.

Dnešné interview bolo prvým veľkým televíznym vystúpením Mayovej odkedy pred necelými dvoma týždňami vyhlásila predčasné voľby. Rokovania o brexite sa fakticky začnú až po voľbách, ktoré budú 8. júna, dodala tlačová agentúra DPA.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Mayová požaduje simultánne rokovania o brexite a obchode, odmieta postoj EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

30. apríla 2017

Odporúčané články