Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Ľudia sa v prieskume Agentúry Polis pre SITA vyjadrili ku kauze Bašternák.BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák by mal podľa väčšiny ľudí pre kauzu „Bašternák“ odstúpiť. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Polis pre agentúru SITA. Telefonický prieskum uskutočnila od 25. júna do 1. júla na vzorke 1 433 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR.

V prieskume sa pýtali, či by mal odstúpiť aj Fico

Pri otázke „Myslíte si, že by mal Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák, teda pre kauzu s údajne neoprávnenou vratkou DPH na takmer dva milióny eur?“ odpovedalo 49 percent respondentov kladne. Ďalších 28,2 percenta respondentov si myslí, že Kaliňák by odstúpiť nemal a 22,8 percenta respondentov sa vyjadrilo, že nevie.

Odporúčame:

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

V prieskume sa tiež respondentov pýtali, či by mal pre tú istú kauzu odstúpiť Robert Fico. V tomto prípade bolo za odstúpenie premiéra 34,9 percenta respondentov, 44,5 percenta respondentov si myslí, že by odstúpiť nemal a 20,6 percenta respondentov sa nevedelo vyjadriť.

Protesty podporuje tretina respondentov

Ľudia zároveň vyjadrili presvedčenie, že polícia a prokuratúra podliehajú politickým vplyvom. Myslí si to 74,4 percenta respondentov a opak tvrdí deväť percent respondentov. Ďalších 16,6 percenta ľudí sa nevedelo vyjadriť.

Vyše polovice ľudí zároveň verí tvrdeniam opozície, že vyšetrovanie kauzy Bašternák je ovplyvňované vládnou mocou. Uviedlo to 53,5 percenta respondentov. Tvrdeniam opozície neverí 24,3 percenta respondentov a 22,2 nevedelo odpovedať.

Agentúra Polis sa v prieskume tiež pýtala ľudí, či by podľa nich mali koaliční partneri strany Smer-SD pre túto kauzu odísť z koalície. Za odchod koaličných partnerov z koalície sa vyjadrilo 20,8 percenta respondentov, 54,6 percenta uviedlo, že by nemali odísť z koalície a 24,6 percenta nevedelo odpovedať.

Respondenti sa vyjadrili aj k protestom v uliciach, ktoré organizujú OĽaNO a SaS. Protesty podporuje 35,6 percenta respondentov, nepodporuje ich 53,1 percenta ľudí a 11,3 percenta respondentov sa nevedelo vyjadriť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016

Odporúčané články