Maďarič má Ficovu dôveru, pri koncesiách je na ťahu SNS

Marek Maďarič podľa Fica do bodky naplnil to, čo mu kázalo programové vyhlásenie.

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico vyjadril ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi absolútnu dôveru, v prípade koncesií je teraz na rade SNS. Ako ďalej povedal na tlačovej konferencii po rokovaní vlády, šéf rezortu kultúry si správne splnil úlohu, ktorá mu vyplývala z programového vyhlásenia vlády. Dodal, že na ciele v programovom vyhlásení naordinoval určité prostriedky.

Kabinet na svojom zasadnutí totiž rokovanie o návrhu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska prerušil. „V programovom vyhlásení vlády sú pre ministra kultúry stanovené ciele, ako by mal kabinet spolu s rezortom kultúry pristupovať k skvalitneniu činnosti RTVS,“ povedal premiér.

Odporúčame:

Vláda sa o vyšších koncesiách pre RTVS nedohodla

Kotlebove hliadky budú nezákonné, extrémizmus postihovanejší

Minister Brecely bude možno na poslednom rokovaní vlády

Časť penzistov dostane príplatok k vianočnej dávke

Po letnej prestávke čaká ministrov hlasovací maratón

Stranu Sieť opustilo päť poslancov, chcú spoluprácu s Mostom

SNS nepodporí zvýšenie koncesií, ako navrhuje rezort kultúry

Fico nesúhlas SNS nevníma ako spor

Marek Maďarič podľa Fica do bodky naplnil to, čo mu kázalo programové vyhlásenie. „Keby sme o zákone rokovali, prešiel by bez ťažkostí, no nie je súhlas jedného koaličného partnera, preto konštatujem, že sme rokovanie prerušili, pričom očakávame od SNS, že príde s návrhom, ako dosiahnuť ciele v programovom vyhlásení a povie, či existujú nejaké iné metódy či prostriedky,“ povedal novinárom s tým, že je to téma, o ktorej sa budú ešte rozprávať. Teraz je na rade SNS, pričom zopakoval, že minister kultúry má jeho absolútnu dôveru a absolútne si splnil svoju úlohu. „Myslím to smrteľne vážne,“ dodal.

To, že SNS s predloženým materiálom o koncesiách nesúhlasí, predseda vlády nevníma ako spor. „Vláda je zložená zo štyroch subjektov, chceme dosahovať dohody. Majú iný názor na vec, aj my máme na niektoré veci iný názor,“ poznamenal Fico. Zákon však bol podľa jeho slov predložený na vládu v súlade s jej programovým vyhlásením. Ako pokračoval, „Maďarič splnil, čo sa od neho očakávalo, no existuje názor, že ten istý cieľ sa dá dosiahnuť aj inak„. Premiér bude teda čakať, aký návrh príde. „Nevidím v tom však spor. Diskusia nabrala v posledných týždňoch vecný charakter,“ doplnil.

Maďarič je podľa Fica človek na svojom mieste. Povedal, že minister kultúry mal predstavu, čo by bolo treba urobiť, aby pomohli RTVS skvalitniť jej činnosť. „Máme však na to iný názor. No nechajme SNS bez atakovania, nech povie, čo ideme ďalej robiť, je na ťahu,“ poznamenal. Na záver zdôraznil, že vzťahy v koalícii sú veľmi korektné a tému koncesií nevníma ako nejakú zásadnú vec, sú aj dôležitejšie.

Prerušenie rokovania o koncesiách nie je dôvod na demisiu

Minister kultúry Marek Maďarič nepovažuje za prehru prerušenie rokovania vlády o návrhu novely zákona zvyšujúcej koncesionárske poplatky za vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Na demisiu v tejto chvíli dôvod nevidí. Ako povedal pre médiá po rokovaní kabinetu, v živote je možno dôležitejšia cesta ako cieľ, ale v prípade koncesií „je cieľ dôležitý a cesta k tomu cieľu, ktorý definuje programové vyhlásenie vlády, v tomto prípade nie je ešte zastavená. Preto na jednej strane o prehre by sme mohli hovoriť, keby bol dnes návrh zákona neschválený. Je tu stále otvorená možnosť, dokonca by som povedal povinnosť vládnej koalície navrhnúť legislatívne riešenie, ktoré by splnilo ten cieľ, to znamená zabezpečiť dostatočné financovanie RTVS prostredníctvom optimalizácie úhrad„.

Šéf rezortu kultúry sa k možnej demisii, ktorou v prípade, ak koncesie neprejdú, pohrozil v júni, dodal, že je to jedna z možností a závisí to od vývoja situácie, ktorá má dôležité míľniky. „Po prvé, že nikto z členov koalície nepoprel alebo nedištancoval sa, že táto úloha v programovom vyhlásení vlády je a má byť splnená . Druhý míľnik bol ten, že SNS sa prihlásila k tomu, že príde s nejakým riešením v tejto chvíli na úrovni predsedov Koaličnej rady. Tretia vec, pre mňa tiež dosť dôležitá, bola vyslovená podpora zo strany pána premiéra.“

Danko má prísť s riešením na úrovni predsedov koaličnej rady

Maďarič podotkol, že predseda SNS Andrej Danko opakovane avizoval, že v téme zabezpečenia stabilného a primeraného finančného zabezpečenia plnenia úloh RTVS príde s riešením len na úrovni predsedov koaličnej rady. „Ministerstvo kultúry bude čakať na takéto riešenie a až po predložení takéhoto riešenia bude aj jasná budúcnosť návrhu zákona. Preto je aj prerušené rokovanie o ňom.“ Konštatoval, že v programovom vyhlásení vlády nebol stanovený termín na zvýšenie koncesií a teoreticky sa to môže týkať celého funkčného obdobia. „Aj keď pri takýchto typoch opatrení je ideálne s nimi prichádzať na začiatku volebného obdobia. Takže určite z tohto hľadiska by to bolo jednoduchšie. No, ale ja sám so zvedavý s čím príde Slovenská národná strana, ktorá vyjadreniami pána predsedu Andreja Danka na seba aj prevzala časť zodpovednosti za túto úlohu.“

Maďarič považuje systém financovania verejnoprávneho vysielania prostredníctvom koncesií za záruku objektívnosti a nezávislosti. „Stačí sa pozrieť na vývoj verejnoprávnych médií, ktoré boli zoštátnené, alebo sú platené zo štátneho rozpočtu a porovnať to s verejnoprávnymi médiami, ktoré sú financované z koncesionárskych poplatkov. Ten rozdiel je úplne jasný.“ Pripomenul tiež, že 13 rokov sa koncesie nezvyšovali a RTVS patrí medzi najchudobnejšie televízie v Európe, napríklad Česká televízia roky pracuje s trojnásobkom až štvornásobkom toho, čo má Slovenská televízia. „Myslím si, že sa nedá spochybňovať nárok lepšieho financovania.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016

Odporúčané články