Macron a Merkelová sa dohodli na spolupráci. Aké zmeny čakajú Európsku úniu?

BERLÍN 15. mája (WebNoviny.sk) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová a nový francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v Berlíne zhodne vyjadrili, že chcú spoločne poskytnúť nové impulzy Európskej únii.

Obaja štátnici, ktorí rokovali v nemeckej metropole iba deň po tom, čo sa Macron ujal v Paríži prezidentského úradu, avizovali pri tejto príležitosti tzv. cestovnú mapu projektov v Únii i eurozóne, ktoré by obe krajiny chceli spoločne podporiť.

Odporúčame:
Aktualizované: Macron vymenoval nového francúzskeho premiéra, stal sa ním Édouard Philippe

V júli, po francúzskych a pred nemeckými parlamentnými voľbami, by sa preto malo uskutočniť spoločné zasadnutie vládnych kabinetov oboch krajín. „Môžeme dať tomu celému novú dynamiku,“ povedala na spoločnej tlačovej konferencii Merkelová. „Nemecku sa bude trvalo dariť iba vtedy, ak sa bude dariť Európe, a Európe sa bude dariť iba so silným Francúzskom,“ odznelo v Berlíne.

Macron chce vyriešiť masovú nezamestnanosť

Hĺbkové reformy v krajine galského kohúta avizoval v nemeckej metropole hosť z Paríža. Macron po rozhovoroch s Merkelovou zdôraznil, že tieto ekonomické a sociálne reformy sú dôležité aj pre pokrok starého kontinentu.

Francúzsku sa podľa nového prezidenta v uplynulých 30 rokoch nepodarilo vyriešiť problém masovej nezamestnanosti. Nová francúzska vláda sa upíše tomuto cieľu, prisľúbil Macron, ktorý by mal už v utorok oboznámiť verejnosť s menami jednotlivých ministrov svojho kabinetu.

Nemecko je pripravené na zmeny

„Naše vzťahy potrebujú ešte viac dôvery a konkrétne výsledky,“ podčiarkol francúzsky prezident a dodal, že od toho závisí úspech Únie. „Budem otvoreným, priamym a konštruktívnym partnerom,“ prisľúbil nemeckej kancelárke.

Obe strany vyjadrili v Berlíne pripravenosť zmeniť hoci aj jestvujúce dohody v záujme modernizácie Európskej únie. „Ak dokážeme povedať, prečo, načo a čo je zmysel zmien, potom je Nemecko na to pripravené,“ formulovala Merkelová, kým Macron ubezpečil, že pre Francúzsko nejestvuje v tejto súvislosti „nijaké tabu“.

Viac k témam: Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Európska únia, Francúzsko, Nemecko, nezamestnanosť, prezidentské voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron a Merkelová sa dohodli na spolupráci. Aké zmeny čakajú Európsku úniu? © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2017

Odporúčané články