Lukašenko: Bielorusko chce nadviazať bližšie vzťahy s USA

Spojené štáty uvalili v roku 2004 sankcie na viacerých vysokopostavených bieloruských predstaviteľov, ktorých obvinili z obmedzovania slobody v krajine.Minsk 6. júla (WebNoviny.sk) – Bielorusko by rado nadviazalo bližšie vzťahy so Spojenými štátmi. Uviedol to v stredu bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia so Scottom Raulandom, americkým chargé d’affaires v Minsku. Informovala o tom agentúra AP.

Spojené štáty uvalili v roku 2004 sankcie na viacerých vysokopostavených bieloruských predstaviteľov, ktorých obvinili z obmedzovania slobody v krajine. Washington v roku 2008 odvolal z Minska aj svojho veľvyslanca, pričom odvtedy tamojšiu americkú misiu riadia len dočasne poverení diplomati.

Odporúčame:

USA po prvý raz uvalili sankcie priamo na Kim Čong-una

Autoritatívny líder Lukašenko, ktorý momentálne zastáva funkciu hlavy štátu už po piaty raz, sa v súčasnosti snaží hľadať spôsoby, ako podporiť bieloruskú ekonomiku. Tá totiž oslabila o 4 percentá kvôli hospodárskej kríze v susednom Rusku, ktoré je kľúčovým spojencom Minska.

Bielorusko preto požaduje od Medzinárodného menového fondu (MMF) pôžičku vo výške troch miliárd dolárov (asi 2,7 miliardy eur) a rado by tiež pritiahlo americké investície, dodáva AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016

Odporúčané články