Lídri ukrajinských separatistov ohlásili začiatok prímeria

Ukrajinské vládne jednotky a Ruskom podporovaní protivládni povstalci sa v auguste dohodli na prímerí, boje však pokračovali.MOSKVA13. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri oboch proruských separatistických republík na východe Ukrajiny zakázali dnes svojim milíciám strieľať na vojakov ukrajinskej armády.

Opatrenie vstúpi do platnosti 15. septembra od polnoci, vyhlásil Igor Plotnickij, hlavný predstaviteľ samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), ktorého s odvolaním sa na ruské médiá cituje agentúra DPA. „Pre všetky jednotky ľudových milícií LĽR bude prísne zakázané začať paľbu v reakcii na streľbu alebo provokácie zo strany ukrajinskej armády a národnej gardy,“ povedal Plotnickij.

Odporúčame:

Porošenko: Rusko chce z Donbasu urobiť svoj protektorát

Podľa slov lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandra Zacharčenka má tento krok podporiť dlhotrvajúcu dohodu o prímerí, ktorá sa však často porušuje. „Minské dohody budeme podporovať až do samého konca,“ zdôraznil Zacharčenko.

Zacharčenko podľa agentúry RIA Novosti vyzval tiež Kyjev, aby k jeho vyhláseniu pristúpil so „všetkou vážnosťou“ a „ukázal, že aj oni sú pripravení urobiť to (zložiť zbrane), nielen deklaratívne (niečo) vyhlasovať“. Vo vysielaní televízie Rossija 24 Zacharčenko spresnil, že DĽR o polnoci zo 14. na 15. septembra (miestneho času) zastaví všetky útoky na území DĽR a prestane vykonávať vojenské operácie.

Ukrajinské vládne jednotky a Ruskom podporovaní protivládni povstalci sa v auguste dohodli na prímerí, ktoré oficiálne nadobudlo platnosť 1. septembra. Obe strany konfliktu v Donbase však hlásia pokračujúce boje.

Napätie medzi Moskvou a Kyjevom sa v ostatných týždňoch vyhrotilo, pričom obe krajiny nariadili svojim silám plnú bojovú pohotovosť po tom, ako sa ukrajinskí vojaci údajne pokúsili o sabotáž na Krymskom polostrove. Konflikt na východe Ukrajiny si podľa odhadov OSN vyžiadal už vyše 9000 obetí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články