Líder socialistov v Španielsku nechce Rajoya opäť pri moci

Voľby z minulej nedele ukončili v Španielsku tri desaťročia dominantného postavenia dvoch veľkých strán.

Madrid 23. decembra (WebNoviny.sk) – Líder španielskych socialistov Pedro Sánchez dnes povedal, že nepodporí snahu úradujúceho premiéra Mariana Rajoya ostať pri moci na čele koaličnej alebo menšinovej vlády.
Sánchez to vyhlásil pred novinármi po stretnutí s Rajoyom, ktorý ohlásil snahu udržať svoju konzervatívnu Ľudovú stranu (PP) pri moci po tom, ako v nedeľňajších voľbách dostala najviac hlasov, prišla však o parlamentnú väčšinu.
Rajoy po stretnutí so šéfom doterajšej hlavnej opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktorá skončila druhá, vyjadrenie neposkytol, píše agentúra AP.

Voľby z minulej nedele ukončili v Španielsku tri desaťročia dominantného postavenia dvoch veľkých strán, ktoré zaznamenali výrazné straty v prospech dvoch „nováčikov“ v dolnej komore parlamentu – radikálnej ľavicovej strany Podemos (Môžeme) a liberálnej protrhovej strany Ciudadanos (Občania).

Sánchez zopakoval, že Ľudová strana sa má pokúsiť vytvoriť vládu ako prvá, pretože získala najviac hlasov – socialisti však nepodporia žiaden politický pakt, ktorý by znamenal zotrvanie Rajoya a PP pri moci. Na druhej strane Sánchez tiež dodal, že urobí všetko, aby sa krajina vyhla predčasným voľbám, a podporil by Rajoya v otázkach ako terorizmus a jednota Španielska vo svetle hnutia za nezávislosť v Katalánsku, informovala agentúra Reuters.

V Španielsku nikdy nevládla „veľká koalícia“ socialistov a ľudovcov a analytici predpovedajú týždne či mesiace neistoty, pokým dôjde k vytvoreniu vlády pod vedením PP alebo PSOE – alebo novým voľbám na jar, ak ľudovci ani socialisti neuspejú.

Rajoy sa budúci pondelok stretne s lídrami Ciudadanos a Podemos. Predseda Ciudadanos Albert Rivera vyzval dnes na dohodu s Ľudovou stranou a socialistami s cieľom vytvoriť stabilnú vládu.

V januári by mal parlament rozhodovať, či sa môže Rajoy znova ujať premiérskeho postu. Pri prvom hlasovaní musí kandidát dostať vyše 50 percent z 350 hlasov poslancov, aby mohol vytvoriť vládu. Ak neuspeje, v druhom kole o 48 hodín neskôr musí získať viac hlasov za než proti, čo dáva stranám priestor na zdržanie sa hlasovania výmenou za ústupky, konštatovala AP.

Ciudadanos už uviedli, že sa zdržia hlasovania, Sánchez to však zo strany socialistov vylúčil. Strana Podemos zopakovala, že nebude súhlasiť s opätovnou vládou Rajoya alebo PP, mohla by však podporiť „nezávislú uznávanú osobnosť“ ako premiéra, ak by predseda PSOE Sánchez vo svojej strane nepresadil spojenectvo s Podemos.
Ak bude patová situácia v parlamente pretrvávať dva mesiace, podľa AP kráľ Filip VI. vyhlási nové voľby.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015

Odporúčané články