Líbyjské provládne milície dobyli centrálu IS v Syrte

Sily preukazujúce vernosť jednotnej líbyjskej vláde v Tripolise vstúpili do Syrty na pobreží Stredozemného mora ešte začiatkom júna.KÁHIRA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Líbyjské provládne milície podporované americkým letectvom oznámili v stredu prevzatie kontroly nad rozľahlým konferenčným centrom, slúžiacim ako ústredie Islamského štát (IS) v meste Syrta, ktoré bolo poslednou baštou tejto teroristickej organizácie v Líbyi. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyhlásenie bojovníkov proti IS, zverejnené na sieti Facebook.

Sily preukazujúce vernosť jednotnej líbyjskej vláde v Tripolise vstúpili do Syrty na pobreží Stredozemného mora ešte začiatkom júna. O mesiac neskôr prešli boje do rozhodujúceho štádia, keď sa príslušníci provládnych milícií, pochádzajúci prevažne z Misuráty na západe Líbye, dostali k hlavnému stanu IS, zriadenému v priestoroch konferenčného centra Ouagadougou.

Podľa stredajšieho vyhlásenia sa dobytím tohto objektu Syrta „vracia do Líbye“. Mesto známe ako rodisko niekdajšieho líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bolo od vlaňajška hlavnou baštou IS v Líbyi, kde militantní džihádisti využili chaos v dôsledku občianskej vojny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016

Odporúčané články