Lekári sa s poisťovňou Dôvera stále nedohodli, pacienti by to zatiaľ pocítiť nemali

353791_logo dovera 640x420.jpg

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) neschvaľuje návrh poisťovne Dôvera na plošné zvýšenie platieb členom zväzu o 3 % od 1. októbra tohto roka. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol predseda správnej rady ZAP Marian Kollár. V konečnom dôsledku by to podľa neho neznamenalo zvýšenie platieb o 3 % pre všetkých.

Zväz ambulantných poskytovateľov trvá na plošnom zvýšení úhrad o 5 % s tým, že prerozdelenie celkového ponúkaného navýšenia v dvoch etapách nebude percentuálne rozdelené na 3 percentá plus jedenásť percent, respektíve osem percent, ale na päť percent plus deväť percent, respektíve šesť percent plošne,“ tvrdí Kollár.

Kompromisný návrh

ZAP je podľa Kollára pripravený stále diskutovať o kompromisnom návrhu, ktorý však musí byť skutočným kompromisom medzi ponukou Dôvery na zvýšenie úhrad o 3 % a návrhom zväzu na zvýšenie platieb o 10 % od začiatku októbra tohto roka. „Pre ilustráciu, plošné navýšenie o 3,28 % v kapitácii u gynekológov je reálne plošné navýšenie o 1,46 %,“ tvrdí Kollár.

Odporúčame:
Lekár rozposlal maily svojim pacientom, vyzýva ich na odchod z poisťovne Dôvera

Zväz súčasne navrhuje zrušiť hodnotiace koeficienty a nahradiť ich koeficientami dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktorými by mohlo byť splnenie podmienky 30-hodinového čistého týždenného ordinačného času a z toho jeden deň ordinačný čas do 17:00.

„Za zlú dostupnosť zdravotnej starostlivosti nie sú zodpovední lekári, ale systém, v ktorom lekári chýbajú,“ upozornil. Súčasné odmeňovanie poskytovateľov na základe hodnotiacich koeficientov podľa Kollára zvýhodňuje tých lekárov, ktorí poskytujú starostlivosť menej kvalitne, predpisujú menej liekov a sú pre zdravotnú poisťovňu z tohto pohľadu lacnejší.

Neveria, že sa dohodnú

Zväz dostal v piatok od poisťovne Dôvera ponuku na operatívne stretnutie k návrhu zmluvných podmienok od poisťovne. „Osobne neverím, že sa dohodneme,“ povedal predseda správnej rady ZAP. Baviť sa o nepodstatných veciach nie je čas, odkázal predstaviteľom poisťovne.

Odporúčame:
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla na podmienkach spolupráce so ZAP

Ak sa podľa Kollára členovia ZAP s poisťovňou Dôvera na zmluvných podmienkach od 1. októbra nedohodnú, členovia zväzu deklarujú, že budú prvé dni budúceho mesiaca poskytovať zdravotnú starostlivosť poistencom Dôvery v režime, ako keby boli voči poisťovni Dôvera v zmluvnom vzťahu. Podľa Kollára by takýto stav mohol trvať celý budúci týždeň.

Odporúčame:
Čo sa stane, ak neplatíte zdravotnú poistku? Na toto sa môžete „tešiť“.

„Ak sa nedohodneme do pondelka, v utorok dáme podnet na Úrad pre zdravotnú starostlivosť, či má Dôvera zabezpečenú minimálnu sieť,“ zdôraznil Kollár. ZAP by sa v tejto veci obrátil aj na Ministerstvo zdravotníctva SR. „Dovolím si tvrdiť, že sieť pokrytú mať nebudú, minimálne v niektorých regiónoch,“ povedal. Ak by podľa neho takýto stav trval dlhšie, štát bude musieť podľa Kollára zabezpečiť zdravotnú starostlivosť občanom iným spôsobom, vrátanie ukončenia licencie poisťovni Dôvera. „Sme pripravení úplne na všetko,“ zdôraznil. V prípade, že by sa ZAP s poisťovňou Dôvera nakoniec dohodol, zväz bude požadovať dodatočné zaplatenie zdravotnej starostlivosti poskytnutej poistencom od 1. októbra tohto roka.

Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota. Nedohoda o podmienkach zmlúv by znamenala, že 2 000 ambulantných poskytovateľov by sa dostalo do nezmluvného vzťahu s Dôverou.

Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov, zdravotné poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Lekári sa s poisťovňou Dôvera stále nedohodli, pacienti by to zatiaľ pocítiť nemali © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2017

Odporúčané články