Le Penová ešte prisľúbila “zjednotenie národa” a vo Francúzsku sa začalo moratórium

PARÍŽ 6. mája (WebNoviny.sk) – Prezidentská kandidátka francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová je presvedčená, že v prípade svojho víťazstva v nedeľňajšom druhom kole volieb dokáže zjednotiť Francúzsko. Uviedla to v rozhovore pre agentúru AP.

Želá si návrat demokracie

Le Penová vyhlásila, že „návrat demokracie“ si želá viac ako ktorýkoľvek iný spomedzi kandidátov prezidentských volieb. „Musíme obnoviť vzťahy medzi ľuďmi,“ zdôraznila, pričom dodala, že jej protikandidát, centrista Emmanuel Macron, v prípade víťazstva vo voľbách len zhorší situáciu v tejto oblasti. O svojom súperovi vyhlásila, že „on je systém“, ale „my sme národ“.

Odporúčame:
Video: Na Eiffelovu vežu sa vyšplhali aktivisti a rozvinuli transparent

Le Penová poukázala na to, že počas predvolebnej kampane sa jej už aj tak podarilo dosiahnuť ideologické víťazstvo. „Všetko sme zmenili. Ak aj nedosiahneme náš cieľ, zrodila sa gigantická politická sila,“ spresnila Le Penová s tým, že jej FN dosiahol zmeny na francúzskej politickej scéne a určoval tón prezidentskej kampane.

Úderom polnoci skončila kampaň

Úderom polnoci (SELČ) sa v noci na sobotu vo Francúzsku skončila kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb a začalo sa volebné moratórium. Druhé kolo volieb sa uskutoční v nedeľu. V zámorských územiach Francúzska a na americkom kontinente sa hlasovanie – vzhľadom na časový posun – koná už dnes.

Podľa prieskumov verejnej mienky favoritom tohto kola volieb je centrista Macron, ktorého chce podporiť okolo 62 percent respondentov, kým jeho protikandidátku Le Penovú chce voliť 38 percent opýtaných.

Záver predvolebnej kampane patril v piatok okrem iného aj veľkému zhromaždeniu občanov za účasti filozofa Bernarda-Henriho Lévyho, ktorého cieľom bolo varovať pred dôsledkami nevyužitia práva voliť a vyzvať voličov, aby hlasovali proti FN.

Prvým oficiálnym podujatím, na ktorom sa zúčastní víťaz druhého kola volieb, budú v pondelok 8. mája oslavy výročia konca druhej svetovej vojny. Víťaz volieb sa na ňom zúčastní spoločne s terajším prezidentom Francoisom Hollandom a jeho predchodcom Nicolasom Sarkozym, informoval denník Le Figaro.

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, Marine Le Penová, prezidentské voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Le Penová ešte prisľúbila “zjednotenie národa” a vo Francúzsku sa začalo moratórium © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2017

Odporúčané články