Koukalová: Serena má povolenú látku s účinkom ako heroín

Dáta ukradnuté ruskými hekermi poukázali na to, že športovci mali či majú tzv. terapeutické výnimky na legálne liečebné používanie látok, ktoré sú inak na zozname zakázaných.PRAHA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Česká tenistka krátko po kariére Klára Koukalová vníma dopingovú kauzu Rusky Marie Šarapovovej aj v kontexte nedávno odhalených medikácií Američanky Sereny Williamsovej. „Mrzí ma, ako sa zamietlo pod koberec, aké prášky užíva. Ona má od WADA povolenú látku s rovnakými účinkami ako heroín: navodzuje euforické pocity a tak ďalej. Hráme teda proti ťažko chorej Serene…“ povzdychla si Koukalová v rozhovore pre Blesk.

„Keď to nedávno hekeri vytiahli von, ukázalo sa, že Serena berie toľko práškov, až to takmer nie je možné. Potom sa to však naraz ututlalo a nikto sa tým nezaoberá. Riešiť teraz Šarapovovej meldónium je zvláštne. Samozrejme, tiež ho nebrala len preto, aby sa jej lepšie dýchalo, ale aj ostatní by si mali zamiesť pred vlastným prahom. Ja keď som mala alergie, musela som WADA dokázať, že nemôžem brať iný prášok, posielala som im výsledky testov. Oni rozhodovali, či si môžem inhalátorom streknúť sedemkrát alebo osemkrát denne. Boli to fakt veľké obštrukcie a keď si teraz prečítam, čo má povolené Serena, mrzí ma to,“ vyhlásila 34-ročná niekdajšia členka Top 20 singlového renkingu Koukalová.

Ruská hekerská skupina Fancy Bears v septembri krátko po olympijských hrách v Riu de Janeiro zverejnila dokumenty obsahujúce citlivé medicínske záznamy športovcov, medzi ktorými figurovala aj Serena Williamsová. Ukradnuté dáta poukázali na to, že športovci mali či majú tzv. terapeutické výnimky (TUE) na legálne liečebné používanie látok, ktoré sú inak na zozname zakázaných. Väčšinou sú to protizápalové preparáty a prípravky proti astme a alergiám. Skupina Fancy Bears vyhlásila, že chce upozorniť na to, „akými cestami sa získavajú medaily“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. októbra 2016

Odporúčané články